'Kisha konsumuar kanabis, por nuk e dija që kishte dhe brenda makinës', iu gjet drogë në mjet, dënohet me tre vite burg shqiptari në Skoci

'Kisha konsumuar kanabis, por nuk e dija që kishte dhe brenda makinës', iu gjet drogë në mjet, dënohet me tre vite burg shqiptari në Skoci

Robert Sulollaraj

Robert Sulollaraj, një i ri shqiptar, 24-vjeç, është arrestuar në pasi iu gjet një sasi kanabis në makinë “Volkswagen Golf” me të cilën ai  po udhëtonte nga Newcastle në Glasgow.

Fillimisht 24-vjeçari shqiptar u ndalua për shkelje të rregullave të qarkullimit rrugor, por kur policët iu afruan mjetit ata u ‘mbytën’ nga era e kanabisit, shkruajnë mediat e huaja.

Pas një kontrolli të makinës, policët zbuluan në disa çanta 9.7 kg drogë, e cila sipas ekspertëve, nëse do të shitej në tregun e paligjshëm do të sillte një përfitim rreth 100 mijë paundë.

Sulollarit iu gjetën gjithashtu dhe dy celularë dhe një leje drejtimi e falsifikuar. Në njërin prej celularëve u zbuluan një varg mesazhesh me tekst, foto dhe video që e lidhin atë me tregtinë e drogës.

Sulollaraj këmbënguli se nuk e kishte idenë se kishte drogë në makinë. I riu shqiptar, banues në Newcastle, mohoi çdo akuzë dhe doli në gjyq në Gjykatën e Sherifit Hamilton. Ai tha se kishte udhëtuar në Skoci me kushëririn e tij 25-vjeçar për të blerë një makinë të re dhe nuk kishte ndjerë asnjë aromë dhe nuk e ksihte idënë se në makinë kishte kanabis.

Ai gjithashtu u shpall fajtor edhe për falsifikim dokumentesh. Sherifi Alasdair MacFadyen e burgosi për tre vjet dhe gjithashtu e përjashtoi nga drejtimi i makinës për dy vjet.

“Nuk e besova sepse nuk dija për drogën. Kisha tymosur kanabis, por nuk e dija se kishte kanabis në makinë dhe nuk ndjeja erë asgjë përpara se policia të më thoshte se ishte aty”, është shprehur i riu gjatë mbrojtjes.

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 25/11/2022 23:17

    Po dhe policia e gjykata s'e dinin qe ti ishe //engjell// kur te kapen e te denuan!!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Samiti i BE në Tiranë do përshpejtojë integrimin?×

Lajmi i fundit

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'

Tre mësime nga artet marciale mbi zhvillimin e negociatave, flet praktikanti: Silluni si ujë, jo më 'shpatë në dorë'