Ishëm, kisha vendos tra me pagesë për t’u futur në plazh

Një tjetër taks rruge ka ngritur në protestë qytetarët shqiptarë. Këtë herë kanë qenë banorët e njësisë administrative Ishëm, kryesisht ata të fshatit Shetaj, të cilët protestuan kundra vendosjes së traut me pagesë, që ka vendosur Kisha Franceskane në Kepin e Rodonit. Ku kjo e fundit pretendon pronësinë e zonës, ka sjellë dhe reagimin e banorëve të Ishmit.

Krahas tarifës hyrëse prej 100 leke, kisha na detyron  të paguajmë edhe 200 lekëshin e parkimit.

Banorët e Ishmit

Banorët i janë drejtuar institucioneve shtetërore, por nuk është marrë asnjë masë. Krahas banorëve të zonës të penalizuar janë turistët apo edhe besimtarët, të cilët shkojnë në Kishën e Shen Ndout, që ndodhet tek Kepi i Rodonit, për të kryer ritet fetare apo peligrinazh.

/b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A ju duket i drejtë vendimi i BE për të mos hapur kufijtë me Shqiperinë pas 1 korrikut?

Komento

Komente

 • Pronari i Rodonit: 14/04/2018 21:47

  Rodoni wshtw prone e Kishes madje me tapi te Skenderbeut. Aty ndodhej manastiri i ndertuar nga Mamica. Dhe ne muret e kishes eshte shqiponja e Skenderbeut. Aty kanw qene 7 kisha. Po te mos kishte qene prone e Kishes do ta kishin vjedhur si bregdetin. Protestuesit ishin te sajuar dhe gazetaret e blere. Si mund ti kerkohet llogari dikuj pse vendos dere ne pronen e shtepine vet. Protestuesit jane grabites ne tentative te tokave qe kane rrenuar pyllin per te hapur porte private. Aty kishte protestues te denoncuar per shkaterrimin e pyllit me fadrome dhe nuk eshte nderhyre...tani nderhyn ai me gazetare mercenare.

  Përgjigju
 • Kamaleoni: 14/04/2018 20:51

  Une jam i krishtere vete po ket se kuptoj dot... te vije nga ana e anes e te dale pronari franceskan... pastaj franceskanet sikur ne thelb te ushtrimit te besimit kane te qenit i perulur pa lluks ne ndihme te varferise qe kur eshte bere biznes... shihni mire se do e kete marre ndonje vendali me koncesion gjene dhe ben cfare i don ....

  Përgjigju
 • tea: 14/04/2018 18:11

  po nqs se eshte prona e tyre.. pse ju duket cudi.

  Përgjigju
 • Qytetari: 14/04/2018 16:50

  Trau tek Kepi ka qene ketu e disa vite me pare. Ndersa sivjet, ne fillim te Prillit qe e vizitova ishte hyrje e lire. Lek per parkim, personalisht nuk me kane kerkuar asnjehere.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Projekti i GIZ për plazhin e Shëngjinit, Klosi pas takimit me Ndreun: Ky do të jetë një sezon shumë i pastër