Kishte kryer krime ndaj shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës, gjykata dënon me 10 vite burg rezervistin e policisë serbe

Kishte kryer krime ndaj shqiptarëve të Kosovës gjatë luftës, gjykata dënon me 10 vite burg rezervistin e policisë serbe

Gjykata Themelore e Prishtinës

Gjykata Themelore e Prishtinës ka dënuar me 10 vite burg shtetasin serb Z.V i cili akuzohet për krime kundër popullsisë civile gjatë luftës në Kosovë.

Mësohet se i akuzuar, është reservist i policisë serbe dhe së bashku me persona të tjerë, kishin kryer sulme ndaj shqiptarëve të Kosovës.

Atij do t’i llogaritet në dënim edhe koha e kaluar në masën e paraburgimit që prej datës 13 shtator e në vijim.

“Me aktvendim të veçantë PS.nr.28/2022, të datës 11 nëntor 2022, gjykata komform nenit 367 paragrafi 1 nënparagrafi 1.1 lidhur me paragrafin  2, 6 dhe 7 të KPPK-së, të akuzuarit ia ka vazhduar paraburgimin deri në plotfuqishmërinë e këtij aktgjykimi por jo më shumë se dënimi i shqiptuar”, thuhet në vendimin e gjykatës Themelore.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

I jashtëzakonshëm Vedat Muriqi i shënon super gol Real Madridit (VIDEO)

I jashtëzakonshëm Vedat Muriqi i shënon super gol Real Madridit (VIDEO)