Klima/ Francë, në vargmalet Pirenei transportohet dëborë me helikopter (FOTO)

70 tonë dëborë janë transportuar me helikopeter në shpatet shterpë të vargmaleve Pirenei, që ndajnë Gadishullin Iberik nga Franca dhe shtrihet për rreth 430 km nga Gjiri i Biskajës deri në Detin Mesdhe.

Operacioni i jashtëzakonshëm u krye për të përballuar mungesën e borës në vendpushimin e skive Luchon-Superbagnères, për shkak të temperaturave jashtëzakonisht të larta për sezonin e dimrit.

Por vendimi është kritikuar si për kostot, qoftë edhe për ndikimin e tij në mjedis dhe për emetimet e dëmshme të helikopterit.

Sipas ‘The Guardian’, kjo është hera e parë që në Pireneit franceze përdoren helikopterë për të transportuar dëborë, megjithëse operacione të ngjashme tashmë janë kryer në të kaluarën në Alpe.

I.C./G.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?

Komento