Klubet votojnë me ‘dorë të ngrirë’ në asamble, Duka flet për arritjet dhe trajnerin

Presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armando Duka, pas Asamblesë së Përgjithshme të FSHF-së të mbajtur sot foli për zhvillimet e kësaj të fundit, objektivat e federatës, por edhe për trajnerin e ri të Kombëtares.

Asambleja “Gjëra e rëndësishme në këtë asamble është e qartë, që ne duhet të bëjmë një hap ndryshe sot. Të bëjmë një hap cilësor për ndryshimin e futbollit në Shqipëri. Futbolli ka pasur një zhvillim të jashtëzakonshëm deri më sot. Ka nevojë për një hap tjetër cilësor, për një organizim më të mirë të anëtarëve të tij, për një modernizim të lojës, për një reformin të anëtarëve, gjë që duhet të bëjmë nëpërmjet politikave apo sistemit të licensimeve që ka federata e futbollit dhe nëpërmjet ndryshimeve ligjore për të ndihmuar jo vetëm klubet, por edhe njerëzit dhe individët që investojnë në futboll.”

Objektivat e federatës – “Mendoj që kemi një federatë të konsoliduar. Duhet të kemi anëtarë të organizuar mirë dhe në rast se ndodh kjo gjë patjetër që do të prodhojnë një futboll akoma më të mirë.”

Trajneri i Kombëtares – “Asambleja ka marrë kohën e vet të përgatitjes, si nga ana ime si nga pjesa tjetër e stafit. Detyra tjetër tashmë që përfunduam asamblenë është të plotësojmë stafin kombëtar gjatë kësaj jave.”

Sa I përket zhvillimeve në asamble klubet votuan me ‘dorë të ngrirë’ për të drejtat televizive, që nga sezoni i ardhshëm do të jetë ekskluzivitet i FSHF-së. Ndër ndryshimet e tjera më të rëndësishme ishin edhe sanksionet për klubet në rast të vonesave të rrogave. Tani çdo klub do të dënohet nga Dhoma e Zgjidhjeve të Konflikteve pas 30 ditësh vonesë page dhe jo pas 3 muajsh, siç ishte më parë.

Pati edhe disa largime anëtarësh, por gjithashtu edhe shtimin e disa të tjerëve. Shënkolli, Vora, Oriku, Internacional dhe Spartaku janë pesë anëtarë të rinj, ndërsa të përjashtuarit janë Sukthi, Himara, Adriatiku Mamurras, Pojani, Poliçani, Bilisht Sport, Fieri, KS Vlora dhe Olimpiku.

Ne.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se mësimi i kombinuar në klasë dhe online do të rezultojë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vjosa Osmani shërohet nga COVID-19, kthehet në zyrën e saj