Kodheli në Panairin e dhisë në Has:
Mbështesim nismat që rrisin ekonominë

Kodheli në Panairin e dhisë në Has:<br />Mbështesim nismat që rrisin ekonominë
Kryesuesja e listës së kandidatëve për deputetë të Partisë Socialiste për qarkun e Kukësit Mimi Kodheli mori pjesë në Panairin e dhisë së Hasit, që u zhvillua në bjeshkët e kësaj krahine.
 
Panairi u organizua nga Agjencia e Zhvillimit të Zonave Malore dhe Bashkia e Hasit në kuadër të projektit “Ruajtja dhe vlerësimi i biodiversitetit: Zhvillimi rural i qëndrueshëm i zonës malore ballkanike.”
 
Në fjalën e saj zonja Kodheli premtoi mbështetjen e qeverisë për zhvillimin e këtyre zonave, si në infrastrukturë, si në rritjen e cilësisë së produktit të blegtorëve të këtyre zonave malore.
 
“Qeveria do mbështesë çdo iniciativë që rrit aktivitetin ekonomik në këto treva, që rrit begatinë e kësaj zone të jashtëzakonshme e të mrekullueshme, pjesë e bjeshkëve tona, e cila ka akoma shumë nevojë për investime në infrastrukturë, për nxitje të ekonomive të vogla dhe të mesme, për ta çuar produktin shqiptar kudo në botë atje ku e meriton. Ka nevojë ky produkt për më shumë standarde, ka nevojë ky produkt për më shumë mbështetje. Unë thjesht dhe vetëm dua t’i falenderoj dhe t’i komplimentoj të gjithë prodhuesit, rritësit, blegtorët që dhe në kushte të vështira, mund të nxjerrin nga duart e tyre një mrekulli siç është kjo mrekulli që kemi sot dhe për të cilën jemi mbledhur", tha Kodheli.
 
Kryetari i bashkisë së Hasit Adem Lala bëri thirrje për ta bërë sa më të njohur djathin e dhisë, produkt i cili është regjistruar me markën e cilësisë, dhe për këtë premtoi mbështetje e bashkisë që ai drejton. Ai gjithashtu akordoi me nga një çmim në vlerë monetare për çdo blegtor që mori pjesë në këtë panair me tufën e tij.
 
Panairi i dhisë së Hasit ka për qëllim nxitjen e blegtorëve hasjanë për mbarështimin e kësaj kafshë dhe produkteve të bulmetit nga qumështi i saj, si dhe rritjen e cilësisë dhe standardeve, por edhe promovimin e tyre.

Redaksia Online
Al.N/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)

'Poker' në transfertë, Barcelona shkëlqen dhe ruan distancën nga Real Madridi (GOLAT)