Kokainë në anijen me qymyr nga Kolumbia, përfundon kontrolli! U sekuestruan 59 kg drogë! Asnjë në pranga

Kokainë në anijen me qymyr nga Kolumbia, përfundon kontrolli! U sekuestruan 59 kg drogë! Asnjë në pranga

Gjatë kontrolleve të anijes

59 kilogramë drogë ka rezultuar se ka pasur në anijen që vinte me qymyr nga Kolumbia dhe që u ndalua të martën në Portin e Durrësit. Deri tani nuk ka asnjë i arrestuar, ekuipazhi i anijes u mor në pyetje dhe u la i lirë. Qymyri ishte porositur nga një kompani turke që operon në Shqipëri. Kontrolli është bërë edhe me polumbarë dhe pajisje lokalizuese për kokaine e qen antidroge.

ReportTv mësoi më herët se informacionet për praninë e drogës në anije janë përcjellë nga DEA amerikane zyra kundër drogës, ndërsa pritet që brenda ditës së nesërme të ketë edhe një njoftim zyrtar për ecurinë e operacionit.

Prej 16 Majit, kur kanë kaluar 48 orë ende nuk ka asnjë person të arrestuar, anija është sekuestruar, ndërsa stafit të anijes i është ndaluar largimi nga Shqipëria. Burime nga grupi hetimor bënë me dije se pjesa më e madhe e qymyrgurit që ndodhej në bordin e anijes siç dhe shihet në foto, ishte porositur nga një kompani shqiptare që operon në biznesin e kromit.

Kokaina u gjet në hambarin e anijes "Unistream" me flamur të Antigua Barbuda nga Ishujt Karaibe. Ajo ishte e ndarë në 53 pako, në 2 çanta dhe deri më tani bëhet fjalë për 59 kg. Policia bëri kontroll me qen antidrogë, por nuk e pikasën kokainën, për pasojë deri tani është kontrolluar 80% e qymyrit.

Kjo nuk është hera e parë që kapet drogë në Portin e Durrësit. Hera e fundi ishte vetëm pak javë më parë, më konkretisht në 5 prill 1 kg heroinë, teksa ndër sasitë më të mëdha ka qenë ajo në janar ku u kapën 119 kg kokainë të ngarkuara me kamionët me banane.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Iris: 22/05/2022 01:34

    Duhet te kishin arrestuar ekuipazhin,droga me siguri eshte fshehur prej ndonjerit prej tyre,por tani bejne //te paditurin//.Mire do te ishte qe info.t'ju dergohej dhe vendeve te origjines se ekuipazhit.Org.e policise e drejtesise atje dine vete pastaj si t'i zberthejne keta.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

Zbardhet draft-statuti i Asociacionit për veriun e Kosovës, Bashkimi Europian ua dërgoi edhe partive opozitare

Zbardhet draft-statuti i Asociacionit për veriun e Kosovës, Bashkimi Europian ua dërgoi edhe partive opozitare