Komisioneri për Zgjerim i BE Varhelyi, letër Kurtit: Perspektiva e integrimit evropian të Kosovës kërkon vazhdimin e dialogut Kosovë- Serbi

Flamuri i Serbisë, Bashkimit Evropian dhe Kosovës

Komisioneri për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Oliver Varhelyi, përmes një letre drejtuar kryeministrit, Albin Kurti, i ka kërkuar rinisjen e dialogut për normalizimin e raporteve mes  Kosovës dhe Serbisë.

“Perspektiva e integrimit evropian të Kosovës dhe kthimi në realitet për qytetarët e saj kërkon vazhdimin e Dialogut Beograd-Prishtinë të lehtësuar nga BE dhe normalizimin gjithëpërfshirës të marrëdhënieve me Serbinë”, thuhet në letrën e Varhelyi.

Ai në letrën e tij është shprehur se ky dialog është i domosdoshëm për rrugën e secilit shtet drejt Bashkimit Evropian.  

 “Kjo është thelbësore për rrugën përkatëse evropiane të Kosovës dhe Serbisë dhe për përmirësimin e bashkëpunimit rajonal”., shkruhet ne letër.

Komisioneri i BE gjithashtu ka thënë se mezi pret që të takohet me kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Varhelyi është shprehur se megjithatë, prioritet është “lufta” me pandeminë e COVID-19 dhe pasojave të saj socio-ekonomike, duke shtuar se BE do të qëndrojë gjithmonë pranë Kosovës gjatë kësaj kohe sfiduese.

 “Luftimi i pandemisë së koronavirusit dhe pasojave të saj socio-ekonomike do të mbetet një prioritet kryesor për të ardhmen e parashikueshme. BE-ja tashmë ka siguruar ndihmë thelbësore dhe do të vazhdojë të qëndrojë pranë Kosovës gjatë kësaj kohe sfiduese”., thuhet në fund të letrës.

Letra e plotë: 

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket efikase goditja e korrupsionit nga SPAK edhe në nivelet më të larta të zyrtarëve?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

I vihet flaka mbeturinave në Fier, banesat dhe bizneset përreth përfshihen nën ‘pushtetin’ e tymit