Komisioni Hetimor për inceneratorët, Tabaku: Shumë institucione nuk kanë kthyer përgjigje për pyetjet e drejtuara! Do i padisim nëse s'japin informacion deri në mbledhjen e radhës

Institucionet shtetërore të cilët kanë marrë pyetje nga Komisioni Hetimor për Inceneratorët duhet të kthejnë përgjigje deri në mbledhjen e radhës të këtij komisioni, ose në të kundërt do të paditen.

Kështu vendosi kryetarja e këtij komisioni, Jorida Tabaku në mbledhjen e sotme, teksa tha se për pyetjet e drejtuara nga opozita janë 19 institucione që janë përgjigjur dhe end ende pritje të 23 të tjerëve, ndërsa për pyetjet e drejtuara nga maxhoranca është kthyer përgjigje nga 10 institucione dhe ende nuk ka ardhur një përgjigje nga 5.

"Nëse deri mbledhjen e ardhshme institucionet nuk kthejnë përgjigje për kërkesat tona, do përgatisim padi për institucionet që nuk e kanë sjellë. Do bëj padi penale nëse nuk na kanë ardhur përgjigjet. Kemi ezauruar çdo afat kohor", tha Tabaku.

Kjo u kundërshtua nga PS, ku Ermonela Felaj u shpreh se nuk ata nuk do të votojnë pro.

"Nëse procedohet me kallëzim do të jetë vendimmarrje juaj, jo e jona. Afati 5 ditor që figuron në disa shkresa nuk është një afat që detyron çdo institucion dhe këtë po e them parimisht. Nga 46 shkresa vetëm 9 nuk kanë ardhur dhe pa u përmbushur afati 5 ditorë. Unë do ju ftoja që të mos e bëjmë këtë debat, ju bëjeni, por qëndrimi ynë është që nuk do të kallëzojmë asnjë penalisht", tha Felaj.

Sipas Tabakut, mungesa e përgjigjes nga disa institucione megjithatë nuk do të pengojë vazhdimësinë e punës së komisionit dhe në mbledhjen e radhës do të procedohet me planin e hetimit, një propozim ky që u bë edhe maxhoranca.

"Këtë informacion që kemi ta administrojmë, palët të fillojnë me planin e hetimit që të fillojmë dhe të nisim me hetimin. Mbledhjen e ardhshme do të fillojmë me planin e hetimit".

Mbledhja e javës së Komisionit Hetimor u përcaktua për ditën e martë të javës që vjen.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Grupimi Berishës koalicion me LSI për zgjedhjet e 6 marsit. Mendoni se ky vendim do u sjellë:×

Lajmi i fundit

John

Turistët e huaj eksplorojnë me kanoe liqenin e Komanit