Kompania britanike do të prodhojë 15 mijë ventilatorë për personat në gjendje kritike nga COVID-19

Ventilatori

1585254158_cnn.jpg

LONDËR- James Dyson projektoi një ventilator të ri në 10 ditë dhe tashmë  po bën 15,000 për luftën pandemike ndaj COVID-19.

Dyson ka marrë një urdhër nga qeveria e Mbretërisë së Bashkuar për 10,000 ventilatorë në mbështetje të Shërbimit Kombëtar të Shëndetit të vendit për të trajtuar pacientët me koronavirus.

"Një ventilator mbështet një pacient që nuk është më në gjendje të mirëmbajë rrugët e veta ajrore, por për fat të keq aktualisht ekziston një mungesë e konsiderueshme, si në Mbretërinë e Bashkuar, ashtu edhe në vendet e tjera të botës", shkroi Dyson.

Dyson tha se kompania kishte projektuar dhe ndërtuar një ventilator krejtësisht të ri, të quajtur "CoVent", pasi ai mori një telefonatë 10 ditë më parë nga Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson.

"Kjo pajisje e re mund të prodhohet shpejt, me efikasitet dhe në vëllim", shtoi Dyson, duke thënë se ventilatori i ri është krijuar për të "adresuar nevojat specifike" të pacientëve me koronavirus.

Një zëdhënës për kompaninë, i cili njihet më së miri për fshesat e tij dhe tharësit e duarve, tha që ventilatorët do të ishin gati deri në fillim të prillit. 

Dyson, i cili ka pasuri në vlerë 10 miliardë dollarë sipas Bloomberg, shkroi në letrën e tij se gjithashtu do të dhuronte 5,000 njësi në përpjekjet ndërkombëtare për të trajtuar pandeminë.

"Sfida thelbësore ishte se si të hartohet dhe të ofrohet një produkt i ri, i sofistikuar mjekësor në vëllim dhe në një hapësirë ​​jashtëzakonisht të shkurtër kohe. Gara tani është duke u zhvilluar për ta prodhuar atë", u shpreh ai.

Mjekët në shumë pjesë të botës kanë probleme të mjaftueshme me furnizimet kritike, të tilla si maska, doreza dhe ventilatorë, për t'u marrë me fluksin e pacientëve që vuajnë nga koronavirusi.

Një firmë e dytë në Mbretërinë e Bashkuar, Gtech, po punon gjithashtu për të prodhuar ventilatorë dhe i ka dorëzuar qeverisë dy shembuj për vlerësim. 

Kompania është e specializuar në pastruesit mjetet e energjisë në kopësht.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


  • Sondazhi i ditës:

    A zgjidhet kriza në PD me një garë të re për kryetar?×

Lajmi i fundit

John

Nga lideri i lëvizjes 'No Vax' në një mbështetës të vendosur të vaksinimit, 'metamorfoza' e ekstremistit italian pas infektimit me COVID: Vaksina shpëton jetë