Kompania e Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA

Kompania e Twitter bllokon llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA

Foto ilustruese

Kompania Twitter ka bllokuar llogarinë e Ambasadës së Kinës në SHBA, pasi kjo e fundit postoi përmbajtje që mbronte politikat e Kinës në rajonin Ksinjiangut.

Sipas mediave të huaja, ky vendim i Twitter vjen një ditë pasi administrata e Donald Trump e cilësoi politikën e Pekinit ndaj pakicave etnike dhe fetare në këtë rajon si "gjenocid".

Ambasada Kineze përmes një postimi në fillim të këtij muaji, shkruante se gratë ujgure nuk ishin më "makina për të bërë fëmijë", duke cituar një studim të raportuar nga gazeta e mbështetur nga shteti, China Daily.

Postimi u hoq nga Twitter, i cili e zëvendësoi atë me një etiketë ku thuhej se nuk ishte më në dispozicion. Twitter fsheh postimet që përbëjnë shkelje të politikave të tij.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Komision hetimor vetëm për çështje konkrete,jeni dakord me propozimin e PS?×

Lajmi i fundit

UEFA miraton përfitimet për ekipet pjesëmarrëse në ‘Euro 2024’, sa është shuma që përfiton kombëtarja shqiptare nëse fiton në grupe

UEFA miraton përfitimet për ekipet pjesëmarrëse në ‘Euro 2024’, sa është shuma që përfiton kombëtarja shqiptare nëse fiton në grupe