Kompania ruse bën deklaratën e fortë në kohë lufte: Ofrohen shpërblime për ushtarët që shkatërrojnë tanket Leopard dhe Abrams

Kompania ruse bën deklaratën e fortë në kohë lufte: Ofrohen shpërblime për ushtarët që shkatërrojnë tanket Leopard dhe Abrams

Një kompani ruse ka thënë se do të ofrojë pesë milionë rubla për ushtarët e parë që shkatërrojnë ose kapin tanket e prodhimit perëndimor në Ukrainë. Fores, një firmë me bazë në Urale, e cila prodhon materiale për industrinë e energjisë, po u ofron pagesat ushtarakëve që "kapin ose shkatërrojnë" tanket Leopard 2 të prodhimit gjerman ose Abrams të prodhimit në SHBA. Ai tha se do t'i paguante pesë milionë rubla ushtarit të parë rus për të shkatërruar një nga tanket, pastaj 500,000 rubla për të gjitha sulmet pasuese.

Duke i bërë jehonë gjuhës së përdorur nga zyrtarët rusë dhe prezantuesit e televizionit shtetëror pro-luftës, kompania tha se NATO po pomponte Ukrainën me një sasi "të pakufizuar" armësh dhe po përshkallëzonte konfliktin, paçka se të gjitha shtete që kanë mbështetur Ukrainën në luftën kundër Rusisë kanë deklaruar në mënyrë të qartë dhe të hapur se nuk synojnë luftë me Rusinë, por thjesht po mbrojnë një shtet të rrezikuar. Fores tha gjithashtu se do të paguante 15 milion rubla për avionët luftarakë të prodhimit perëndimor nëse ato do shkatërroheshin.  Kremlini u zotua se forcat ruse do të zhdukin çdo tank perëndimor të dërguar në Kiev.

Shtetet e Bashkuara, Gjermania dhe disa vende të tjera evropiane janë pajtuar për t'i dërguar Ukrainës dhjetëra tanke të avancuara luftarake gjatë muajve të ardhshëm për të ndihmuar në rritjen e kapacitetit ushtarak të vendit, derisa lufta po hyn në muajin e 12-të. Vendimi i aleatëve të Kievit është kritikuar nga Kremlini si një përshkallëzim i rrezikshëm dhe zëdhënësi Dmitry Peskov tha se tanket do të "digjen" në vijën e frontit.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Boris Johnson: Putin më kërcënoi se do bombardonte Mbretërinë e Bashkuar! Kremlini përgjigjet: Gënjeshtër e sajuar prej tij


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli