Gjenerali iranian: Kërkova anulimin e fluturimeve civile, autoritetet ushtarake nuk pranuan

Ka patur një komunikim zyrtar mes pilotit të avionit 'Boeing 737' dhe kullës së drejtim vrojtimit në aeroportin e Teheranit, pak sekonda para tragjedisë ku humbën 176 pasagjerë bashkë me ekuipazhin ukrainas.

Zyrtari e linjës ajrore CEO, Yevgenii Dyhkne tha se piloti ishte udhëzuar të 'fitonte lartësi dhe kthehej' dhe se ai nuk mund të jepte detaje të tjera pasi çështja është ende në hetim.

Komandanti i Forcës Hapësinore Ajrore të Iranit, gjeneral brigade Amir-Ali Hajizadeh tha se ai kishte kërkuar që të anuloheshin gjithë fluturimet civile me qëllim që të mos binin në zjarrin e supozuar të SHBA, por autoritetet ushtarake kishin zgjedhur të mos e bënte këtë.

Hajizadeh fajësoi pjesërisht Shtetet e Bashkuara për degradimin e situatës dhe tha se Irani atë kohë ishte në gatishmëri të lartë pas paralajmërimeve për sulm nga ana e SHBA se do të godiste 52 site në Iran dhe se operatori i raketës kishte vetëm 10 sekonda kohë që të merrte vendimin për ta goditur apo jo avionin me pasagjerë që në ato kushte u dyshua se ishte një avion ushtarak amerikan.


Lajmi kryesor:

Irani pranon: 'Boeing 737' u ngatërrua me avion armik! Komunikimi i fundit i pilotit me kullën e vrojtimit


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A po e menaxhon siç duhet qeveria pandeminë e COVID-19?×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, motori përplas 8-vjeçarin me biçikletë te kryqëzimi i 21 Dhjetorit