Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjin që mund të ndalojë TikTok në SHBA, e dërgon atë në senat

Dhoma e Përfaqësuesve miraton projektligjin që mund të ndalojë TikTok në SHBA, e dërgon atë në senat

UASHINGTON - Dhoma e Përfaqësuesve votoi të mërkurën për të miratuar legjislacionin që mund të ndalojë TikTok në SHBA pasi republikanët dhe demokratët japin alarmin se aplikacioni popullor për ndarjen e videove, në pronësi të një kompanie me bazë në Kinë, është një kërcënim për sigurinë kombëtare.

Projektligji tani shkon në Senat, ku do të përballet me një fat të pasigurt dhe se ka më pak kohë për të vepruar.

"Kina komuniste është armiku më i madh gjeopolitik i Amerikës dhe po përdor teknologjinë për të minuar në mënyrë aktive ekonominë dhe sigurinë e Amerikës,"- tha kryetari Mike Johnson, R-La., në një deklaratë pas votimit, duke paralajmëruar se TikTok mund të përdoret për të hyrë në të dhënat amerikanëve dhe dhe për të përhapur informacione "të dëmshme".

“Votimi i sotëm dypartiak demonstron kundërshtimin e Kongresit ndaj përpjekjeve të Kinës komuniste për të spiunuar dhe manipuluar amerikanët dhe sinjalizon vendosmërinë tonë për të penguar armiqtë tanë”.

Demokrati më i lartë në Komitetin e Inteligjencës, Rep. Jim Himes nga Connecticut, votoi kundër. Ai përmendi gjithashtu çështjet e lirisë së fjalës me projektligjin.

Kundërshtarët si Kina "mbyllnin gazetat, stacionet e transmetimit dhe platformat e mediave sociale. Ne jo," tha Himes në një deklaratë. "Ne besojmë se qytetarët tanë janë të denjë për demokracinë e tyre. Ne nuk i besojmë qeverisë sonë që të vendosë se çfarë informacioni mund të shohin ose jo."

TikTok, në pronësi të kompanisë mëmë me bazë në Kinë ByteDance, ka ngritur një fushatë agresive lobimi për të rrëzuar ligjin, duke argumentuar se ai do të shkelte të drejtat e Amendamentit të Parë të 170 milionë përdoruesve të tij në SHBA dhe do të dëmtonte mijëra biznese të vogla që mbështeten në të.

Mbështetësit e tij thonë se është e gabuar ta quash legjislacionin një ndalim të plotë.

I quajtur Ligji për Mbrojtjen e Amerikanëve nga Aplikimet e Kontrolluara nga Kundërshtarët e Huaj, projektligji, do të mundësojë që nëpërmjet FBI-së dhe agjencive të inteligjencës, për të përcaktuar disa aplikacione të mediave sociale, nën kontrollin e kundërshtarëve të huaj, si Kina, Rusia, Irani dhe Koreja e Veriut., si kërcënime të sigurisë kombëtare.

Sapo një aplikacion të konsiderohej si rrezik, ai do të ndalohej të shkarkohej.

Kjo do të thotë se TikTok, për të cilin Drejtori i FBI-së, Christopher Wray ka dëshmuar se përbën një rrezik për sigurinë kombëtare, mund të përballet me një ndalim nëse ‘Tik Tok’ nuk ndahet nga kompania mëmë, ByteDance.

“Ajo që ne kërkojmë është një ndarje nga TikTok nga kompania e tij mëmë, ByteDance,” tha autori i projektligjit, Rep. Mike Gallagher, R-Wis.

Ligjvënësit dhe zyrtarët e inteligjencës amerikane shqetësohen se qeveria kineze mund të përdorë TikTok për të hyrë në të dhënat personale nga miliona përdorues të saj dhe për të përdorur algoritme për t'u treguar atyre video që mund të ndikojnë në pikëpamjet e tyre, duke përfshirë zgjedhjet e ardhshme presidenciale. Duke dëshmuar para Kongresit një vit më parë, CEO i TikTok, Shou Zi Chew mohoi që qeveria kineze e kontrollon aplikacionin dhe u tërhoq kundër sugjerimeve se Kina ka akses në të dhënat e përdoruesve të SHBA.

Në një video të postuar pas votimit të së mërkurës, Chew tha se ndalimi do të dëmtonte krijuesit e TikTok dhe bizneset e vogla që përdorin platformën dhe do t'i jepte "më shumë fuqi një grushti kompanish të tjera të mediave sociale"./ NBC News

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, si e vlerësoni ligjin?×

Lajmi i fundit

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)

Sulmohen me gurë 2 autobusë me tifozë të Skënderbeut, nga Tirana po ktheheshin në Korçë! Thyhen xhamat (FOTO)