POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Kontrata me SHBA-n, zëvendës kryeministri rus, Yury Borisov: Transportimi i astronautëve amerikanë përfundon në prill

Foto ilustruese

Zëvendës kryeministri rus për mbrojtje dhe agjencia ruse e hapësirës kanë njoftuar se kontrata e Rusisë me Shtetet e Bashkuara për të transportuar astronautë në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës do të skadojë në prill.

Mirëpo Rusia ka transportuar astronautë amerikanë në stacionin orbital ndërsa Shtetet e Bashkuara e kanë ndërprerë programin e anijeve hapësinore shtatë vjet më parë.

Kur anija ruse Soyuz të kthehet në Tokë në muajin prill,

Obligimet tona me kontratë me NASA-n (Agjencinë e Stacionit Ndërkombëtar të Hapësirës) për dërgimin dhe kthimin e astronautëve amerikanë nga hapësira, do të përfundojnë.

              Zëvendës kryeministri rus, Yury Borisov

Gjithashtu njoftoi se stacioni hapësinor qëndron në një lartësi prej rreth 400 kilometrash dhe kryen kërkime shkencore.

a.de./Shqiptarja.com
Komento