Përfundon koncesioni i Kontrollit Teknik të Mjeteve, Rama: Makinat me 0 km, 3 vitet e para s'kanë kolaudim! Të përdorurat 1 herë në 2 vite

Rregulla të reja do të aplikohen nga 1 janari për Kontrollin Teknik të Mjeteve Rrugore. Këtë e ka bërë të ditur kryeministri Rama mëngjesin e sotëm përmes një statusi në Facebook.

Ashtu siç kishte raportuar Report Tv ditën e djeshme Rama njoftoi dhe përfundimin e koncesionit të Kontrollit Teknik të Mjeteve Rrugore (kolaudimi) tek shteti.

Duke e cilësuar koncesion absurd, ai thotë se ky shërbim do të kryhet nga Drejtoria e Përgjithshme e Transportit Rrugor (DPSHTRR)  dhe do tu lehtësojë lëvizjen e 630 mijë automjeteve.

Rregullat e reja kanë për qëllim lehtësimin e drejtuesve të automjeteve dhe një ndër to është zgjatja e kolaudimit për mjetet e reja dhe ato të përdorura.

Për mjetet e reja, kolaudimi do të kryhet brenda 3 viteve ndërsa më parë kolaudimi duhej kryer brenda 1 viti që nga blerja automjetit. Ndërsa për mjetet e përdorura, kolaudimi do të kryhet një herë në 2 vite ndërkohë që bëhej një herë në vit.

Rregullat e reja të njoftuara nga kryeministri Rama:

• Mjetet e reja (0 km) 3 vitet e para nuk do kalojnë në Kolaudim

• Mjetet e përdorura, nga 1 herë në vit do ta kryejnë kolaudimin 1 herë në 2 vjet

• Mjetet taksi, autoshkolla dhe mjetet e transportit të mallrave dhe udhëtarëve nga çdo 6 muaj do ta kryejnë kolaudimin vetëm 1 herë në vit!

• Tarifat aktuale nuk do të rriten, megjithëse afati i vlefshmërisë zgjatet

• Rradha famëkeqe e stresit dhe humbjes së kohës "tek Kolaudimi" do marrë fund

• Cilësia e shërbimit do të rritet, përafrimi me Direktivat e BE në fuqi do të përshpejtohet, modernizimi e informatizimi i këtij shërbimi do të jetë prioritet, sikundër është bërë në punën e deritanishme të DPSHTRR

Kompanisë private SGS Automotive Albania, që ofron shërbimin e kolaudimit prej 10 vitesh i mbaron kontrata me shtetin shqiptar në 31 dhjetor të këtij viti, datë pas të cilës hapet rruga për liberalizimin e këtij shërbimi, ashtu siç edhe ka premtuar qeveria 'Rama'.

Po cili është historiku i koncensionit të kolaudimit të automjeteve? Si u kthye në monopol ky shërbim dhe cilët janë protagonistët e privatizimit?

Godina e re e Kontrollit Teknik të Automjeteve

Godina e re e Kontrollit Teknik të Automjeteve

Rradhët që krijohen në Pikën e Kontrollit Teknik të Automjeteve

 

E.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Bledi: 04/12/2020 00:13

  Ne amerike nuk ka takse qarkullimi.....ka vetem siguracion ,,,dhe registrim...taksa e qarkullimit tek ne te futej ne pagesen e siguracionit dhe te mbuloheshin me mire makinat ndaj demtimeve apo vjedhjes...///

  Përgjigju
 • tiransi: 04/12/2020 00:08

  KU ESHTE PARE E DEGJUAR qe e gjithe tirana me periferine te kete vetem nje zyre patentash,,,,me kete popullsi qe ka tirana duhej te kishte 5-6 pika per dhenie patentash dhe dokumentash per makinat,,,,edhe kjo pike e vetme eshte 20 km larg qendres te tiranes ne nje rruge plot gropa,,,,,kur zyra e patentave duhej te ishte ne qender te tiranes jo ne kashar,,,,te hendert mortja o edi rama o gomar bashke me meten e sali halen,,,....kurse per kolaudim duhej te sherbenin serviset ...qe te mos kishte asnje radhe....asnje vote nuk ke per te marre o edi rama,,,po i torturon njerezit neper radha pa pike kuptimi dhe nuk e can koken fare.....////

  Përgjigju
 • badabing: 02/12/2020 21:34

  Po shyqyr qe do behet ky ndryshim me makinat se na ropen te gjall keto kollaudusat,vazhdo keshtu Edi mos ndalo vetem me kete,ky popull i shkret duhet ndihmu me iniciativa te ketilla dhe tjera te ngjashme si kjo.

  Përgjigju
 • Vero: 02/12/2020 19:02

  Vetëm Rama,nr.1!.. siç thotë edhe vetë,edhe ne kemi plot gabime,por më mirë se sa Ne nuk ka!

  Përgjigju
 • Luani: 02/12/2020 18:55

  Nuk shkruhet risite e reja.Risi dmth gje e re. Pra ti shkruan te rejat e reja. Shkruhet,risite jane.....rreshtoi se cilat jane.

  Përgjigju
 • Bledi: 02/12/2020 18:48

  PO AJO TAKSA E QARKULLIT ESHTE SHUME E LARTE DJE PAGOVA 204 MIJE LEKE PER NJE VIT,,,,,ME SHUME taksa e qarkullimit sesa siguracioni,,,turp i madh,,,une nuk leviz ndoshta fare per nje vit,,,pse duhet te paguaj takse qarkullimi,,,kjo takse duhet te hiqet dhe te futet tek cmimi i karburantit.....kush e ka vendosur taksen e qarkullimit te denohet me burgim ,,,per vjedhje te popullit shqiptar....

  Përgjigju
  • Ardjani: 03/12/2020 17:43

   E paguan dhe tek karburanti.

  • Ceni: 02/12/2020 19:46

   Nuk është e thene qe taksa e qarkullimit duhet te jete me e ulet se siguracioni. Per mendimin tim duhet rritur taksa dhe te ulet cmimi i karburantit se une do lëviz gjate vitit.

 • nuriu: 02/12/2020 18:45

  Kjo eshte nje pune e shkelqyer sepse kjo kompani kriminale i rropi shqipetaret.... Per kete krim pergjegjes eshte kryekrimineli Sali Berisha.

  Përgjigju
 • vera: 02/12/2020 18:42

  KOLAUDIMI TE BEHET NE CDO SERVIS,, SIC ESHTE NE AMERIKE,,,JO TE RRIME NE RADHE ME ORE E DITE....TURP...PO SE BERE KETE ASNJE VOTE NUK DO MARRESH O EDI RAMA,,O EDI HAJDUTI....

  Përgjigju
  • Ceni: 02/12/2020 19:42

   Shiko se nuk rri me shjme se nje ore ne rradhe. Prenoto edhe mbaro pune.

 • Bukur: 02/12/2020 12:45

  Edhe në Itali,çdo dy vjet, bëhet Kolaudimi!

  Përgjigju
 • Loni: 02/12/2020 11:43

  O mrekullia kryeministrise pse pikerisht ne kohe zgjedhjet Apo u ngopet me koncesionet edhe te kthejme syt nga populli! Kryeminister me ordiner e me pleher nuk ka. Keto Jan te drejta qe kombi shqiptar duhet ti kishte me kohe. Paraardhesi ju edhe te shpresojme te fun nje I denje e Jo lulusha e kompani.

  Përgjigju
 • Kishte ardhur Koha: 02/12/2020 11:10

  Tregu duhet te Liberalizohet por duhet tu jepet Licenca Serviseve qe kane Pajisjet per Kontroll Teknik se asnjeri si ka as Koncesionaret e Makinave te Reja. Edhe duhen kontrolluar Sistemet e Sigurise si Rripat, Dritat edhe Gomat se ngelem me Aksidente Fatale. Minimumi nje Here ne Vit kontrollojeni Makinen ne Servis mos e lini vetem per Kolaudim nje Here ne 2 Vjet se e do Shteti apo se merr Gjobë Mbroni Jeten tuaj edhe udhetoni te Sigurt

  Përgjigju
 • agim: 02/12/2020 10:11

  Besoj se nga ku kpncension ke fituar mjafte dhe ti Edvin,ishte premtim i pa mbajtur,shpresojme qe ti japesh zgjdhje tani te paktengjoja per mandatin tjeterme mire vone se kurre

  Përgjigju
 • jori: 02/12/2020 09:32

  ne europe i ben privati e mban pergjegjesi ligjore. kjo thjesht do shtoje korrupsionin dhe aksidententet

  Përgjigju
 • Ani: 02/12/2020 09:28

  Kolaudimi ti jepet kujt ploteson kushtet teknike te liberalizohet si ne BE.....ne BE nuk eshte shteterore ndaj ktu nuk ke perafrim me Direktive....aman verem PPP mos jep me se nuk i kontrollon dot....grope e bere buxhetin.

  Përgjigju
 • Titi: 02/12/2020 09:09

  Futja pordhes,Mina me Sahat. Beren leket mullar e tani erdhi Shpetimtari na shpetoi.. merru leket Rama punonjesve.. plehrave, ishin pa buke,u bene me Shtepira e me Benza.. i kemi pare e i shikojme..

  Përgjigju
 • Shqip: 02/12/2020 08:44

  Shyqyr q e ben cdo 2 vjet se u meruam

  Përgjigju
 • Arbëri: 02/12/2020 08:36

  Mjetet e perdorura 1 herë në 2 vjet, nuk është normale kjo ... në BE nuk mundet të kalonte !

  Përgjigju
  • @arber: 02/12/2020 10:29

   Eshte mese normale varet nqs ja bo sherbimet ne kohe e mirmba mjetin et Un psh kom kalu 3vjet resht ne kolaudim pa ngel.! Sps mjeti ka qen ne gjendje optimale

  • Taku: 02/12/2020 09:01

   Aq e ka gjermania

 • tiku: 02/12/2020 08:32

  Bravo mire e bere

  Përgjigju
 • Krraba: 02/12/2020 08:26

  Po ne dogana zoti rama kur do vini dore? Shkaterruat nje pune disa vjeçare vetem e vetem per te lene bubazhelat me banden e tij te beje ca lek te cilat thote. Se i duhen per fushate por po i fut ne xhep. Iku nje hajdut erdhi nje hajdut edhe me xhepist. Bravo.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  I kishte mbetur 1 vit e 8 muaj burg, gjykata liron Tahirin. Si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Lulzim Basha komenton puthjen e Ramës me Melonin: Po sillet si yll Hollivudi

Lulzim Basha komenton puthjen e Ramës me Melonin: Po sillet si yll Hollivudi