POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Korba ‘inteligjentë’ punësohen në parqet e Francës

Foto ilustruese

Për të pastruar dhe  për të marrë mbeturinat në një park të Francës janë vendosur gjashtë zogj “inteligjentë”.

Mirëpo, rojet në parkun e “Puy du Fou” në perëndim të vendit janë mësuar të mbledhin mbetjet e cigareve dhe copa të tjera të mbeturinave, por për t’iu ndihmuar më në detaje janë ‘punësuar’ korba të cilët i largojnë mbeturinat.

Sipas kreut të parkut, Nicolas de Villiers, korbat nuk janë vetëm për të mbajtur zonën e pastër, u shpreh ai për mediat vendase.

Qëllimi nuk është thjesht të qartësohet, sepse vizitorët janë përgjithësisht të kujdesshëm për t’i mbajtur gjërat të pastra.

                        Nicolas de Villiers

Gjithashtu ai bëri të ditur se korbat, janë veçanërisht inteligjente dhe pëlqejnë të komunikojnë me njerëzit dhe të krijojnë një marrëdhënie nëpërmjet lojës.

Mbi të gjitha parku ka për qëllim të tregojë se vetë natyra mund t'iu mësojë të kujdesemi për mjedisin.

a.de./l.q./Shqiptarja.com
Komento

Komente

  • adi: 12/08/2018 10:53

    Edhe korbat jane me te zgjuar se njerezit ..

    Përgjigju