Korça me prefekt të ri, ikën ish-ushtaraku, ja kush e zëvendëson

Korça me prefekt të ri, ikën ish-ushtaraku, ja kush e zëvendëson

Nertil Jole

TIRANË- Nertil Jole do të jetë prefekti i qarkut të Korçës duke nisur që nga dita e sotme.

Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë, ku mësohet se ai do të zëvendësojë në këtë post Dhori Spirollari.

Ky i fundit u lirua nga detyra, për motive që nuk dihen.

"Lirimin dhe emërimin në detyrë të prefektit të qarkut të Korçës. Në mbështetje të neneve 100 e 114, të Kushtetutës, dhe të nenit 5, të ligjit nr.107/2016, “Për prefektin e qarkut”, me propozimin e ministrit të Brendshëm, Këshilli i Ministrave

Vendosi:
1. Z. Dhori Spirollari, prefekt i Qarkut të Korçës, lirohet nga kjo detyrë.
2. Z. Nertil Jole emërohet prefekt i Qarkut të Korçës.
Ky vendim hyn në fuqi menjëherë dhe botohet në “Fletoren zyrtare", thuhet në vendimin e qeverisë.

Dhori Spirollari u emërua në këtë post në 1 nëntor 2017, në kohën kur kryeministri Rama i shkarkoi të gjithë prefektët dhe emëroi të rinj, të cilët më parë kanë qenë ushtarak. 

Ndërkohë, prefekti i ri, Nertil Jole, përvojën e parë në punë e ka filluar në Bashkinë e Tiranës pranë zyrës së urbanistikës, ku punoi për rreth 2 vjet (2011-2012). Nga shtatori i 2013 deri në fund të vitit 2017 ishte Drejtor i Zhvillimit të Territorit në Ministrinë e Zhvillimit Urban. Ndërsa përgjatë periudhës 2018-2022 ka punuar një vit si Koordinator në Departamentin Rregullator dhe Përputhshmërisë në Kryeministri, si dhe tre vite të tjera si drejtor i Politikave dhe Prioriteteve në Kryeministri. Jole vazhdimisht ka qene aktiv me opinionin e tij për tema të aktualitetit politik në median e shkruar dhe atë vizive.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • XHA JAHO: 22/04/2022 10:55

    Imbaroj studimet e femijeve ne Gjermani ky DHORI. NE RREGULL ESHTE TANI

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Joe Biden rezulton pozitiv me COVID! Reflekton për tërheqjen nga gara për President dhe kandidaturën e Harris

Joe Biden rezulton pozitiv me COVID! Reflekton për tërheqjen nga gara për President dhe kandidaturën e Harris