Korçë, përcillet mes lotësh i riu që vdiq te komisariati, familjarët në protestë: Jo policë racistë

Është përcjellë për në banesën e fundit 27-vjeçari Enea Ftoj, i cili u gjet i pajetë në dhomat e paraburgimit në komisariatin e Korçës. Familjarë, por edhe qytetarë të tjerë, kanë protestuar për vdekjen e 27-vjeçarit, duke akuzuar policinë si shkaktare. Me pankarta ku shkruhej “Larg policisë raciste”, “duam drejtësi” dhe “Stop racizmit”, familjaret kërkuan zbardhjen e ngjarjes.

I riu Ena Ftoj u gjet një ditë më parë i pajetë në ambientet e komisariatit të Korçës. I menjëhershëm ka qenë reagimi i familjarëve, të cilët akuzuan policinë për vrasje, pasi në trupin e viktimës kishte shenja dhune.

Në fakt edhe nga video që siguroi Report Tv, por që nuk e bën publike për arsye etike, duken qartë shenjat e dhunës. Megjithatë, edhe pas insistimit të Report Tv, policia e Korçës nuk jep asnjë reagim lidhur me këtë çështje, ndërsa bëhet e ditur se ende nuk ka asnjë të ndaluar.       Foto nga protesta e të afërmve të Enea Ftoj

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Shqiptari: 18/05/2018 18:34

  Heuuu po plehra qe jeni ju be! A skeni turp juve fare? Ju kemi strehue ne Shqiperi kur keni ardh nga India.. Ai ishte i droguar dhe kriminel Çfare doni ju? Le te veprojne njesite e FNSH

  Përgjigju
 • Erik: 18/05/2018 17:28

  Ngushellime familjes, te behen te forte dhe drejtesi sa me pare. Nese djali ka vdekur prej dhunes policore, pergjegjesit duhet te vihen ne ndjekje penale. Me vjen keq qe e kane i kane dhene ngjyra racizmi kesaj ngjarjeje te rende.

  Përgjigju
 • Arbëri: 18/05/2018 16:43

  Ngushllime familjës! Por këso raste kemi përplot edhe këtu në Suedi, Kështu që mos i politizoni gjërat se nuk është mirë !

  Përgjigju
 • Admin: 18/05/2018 16:25

  Nuk vdes njeriu per shpulla fytyres. Shenja druri kishte, po pastaj, grabitje me dhune o fis plerash, cfare doni ju ta puthnin policat? Yt ju .....

  Përgjigju
  • Keta: 18/05/2018 22:00

   Ti kafshe mali, pse ekziston ne kete bote? Ai mbase kishte barkun bosh o koke bosh. Ne kete shtet te mbaruar, ku te gjeje pune ai? Sepse ne jemi edhe raciste, as nuk i punesojme romet. Turp te te vije. Jeta e cdo njeriu eshte e shenjte, nuk eshte i pari as i fundit qe beri grabitje.

 • Sondazhi i ditës:

  Qeveria shtyn zbatimin e fashës 800 kWh për çmimin e energjisë, mendoni se është zgjidhja e duhur?×

Lajmi i fundit

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës

Akademia e Shkencave risjell për herë të dytë në Shqipëri një nga konferencat më mëdha të shkencës