Koreja e Veriut 'dënon' AUKUS: Instrument lufte i SHBA-ve, kërcënim për paqen botërore

Koreja e Veriut iu 'bashkua' opinionit të Kinës, Rusisë dhe Francës sa i përket marrëveshjes trepalëshe AUKUS. Sipas Koresë së Veriut Plan projekti AUKUS shërben vetëm si një metodë e SHBA-ve për tu fuqizuar në aspektin e armëve bërthamore, detaj i cili do të çonte në kërcënimin e paqes mbarëbotërore. A po kthehet lufta e dikurshme ideologjike në lufte kompetitive ekonomie dhe sa do të vazhdojë kjo lojë diplomatike mes shteteve? Pyetja e tjetër që lind është sa do të arrijë SHBA të fshehë 'asin nën mëngë' dhe të negociojë pavarësisht përplasjeve? 

Aleanca e mbrojtjes AUKUS, e shpallur në shtator nga Australia, Mbretëria e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara, parashikon shkëmbimin e teknologjive të mbrojtjes midis tre shteteve. Në veçanti, Canberra do të marrë teknologji të nëndetëseve bërthamore nga Uashingtoni dhe Londra.

Koreja e Veriut ka kritikuar partneritetin e ri trepalësh të sigurisë, duke e quajtur atë një "instrument lufte" të SHBA-së që përbën një "kërcënim serioz" për paqen botërore, raportoi Yonhap të martën, duke cituar një deklaratë të postuar në faqen e internetit të ministrisë së jashtme të DPRK.

AUKUS u tha se "sjell retë e errëta të luftës bërthamore në botë". 'Shqetësimet vijnë nga fakti se platforma e sigurisë planifikon të transferojë në Australi teknologjitë për të ndërtuar një nëndetëse me energji bërthamore nga SHBA, e cila është vendi më i madh i luftës dhe pushtimit në botë”, thuhet në deklaratë.

Nuk është hera e parë që Pheniani shpreh shqetësime për AUKUS. Më herët në shtator, një përfaqësues i ministrisë së jashtme të Koresë së Veriut e quajti atë një hap jashtëzakonisht të rrezikshëm që mund të çojë në një garë armësh bërthamore dhe të dëmtojë ekuilibrin strategjik në rajonin Azi-Paqësor.

Sipas zyrtarit, aleanca e re e mbrojtjes sinjalizoi se Koreja e Veriut duhet të vazhdojë të ndërtojë aftësitë e saj mbrojtëse në afat të gjatë, në mënyrë që të jetë gati për ndryshime dramatike në sigurinë globale. Njoftimi i aleancës AUKUS erdhi mes tensioneve të vazhdueshme mes SHBA-së dhe Kinës. Ky i fundit ishte gjithashtu ndër vendet që kritikuan AUKUS-in për formimin e një "klike" detare që vetëm sa do të thellonte garën e armëve dhe do të minonte përpjekjet globale për të luftuar përhapjen bërthamore. Një skandal mbarëbotëror u shkaktua pas prishjes së një marrëveshjeje në shkallë të gjerë të nëndetëseve midis Francës dhe Australisë në shtator. Parisi shprehu zemërim për marrëveshjen e re të mbrojtjes së Kanberrës me Uashingtonin dhe Londrën, e cila përfshin ndërtimin e të paktën tetë nëndetëseve bërthamore.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

I ftohti polar na tha 'mirupafshim'! Vijon rritja e temperaturave, kalime vranësirash në pjesën e dytë të ditës