Shfuqizimi i një marrëveshje miliarda dollarëshe, Franca tërheq ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi

Franca ka thënë se po tërheq ambasadorët e saj në SHBA dhe Australi për konsultime. Ky vendim vjen si një shenjë proteste pasi marrëveshjes së SHBA-së me Australinë për nëndetëset, të cilën Franca e quajti “thikë pas shpine”.

Si pjesë e marrëveshjes së njohur si Aukus, Australisë do t'i jepet teknologjia për të ndërtuar nëndetëse me energji bërthamore.

Marrëveshja shfuqizoi një tjetër marrëveshje miliarda dollarëshe që Franca kishte nënshkruar me Australinë.

Aleanca u njoftua nga Presidenti amerikan Joe Biden, kryeministri britanik Boris Johnson dhe homologu i tij australian Scott Morrison.

Ndonëse ata nuk e përmendën Kinën, Aukus po shihet gjerësisht si një përpjekje për të kundërshtuar ndikimin e Pekinit në Detin e kontestuar të Kinës Jugore.

J.SH./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Paqja juaj shpirtërore sjell reflektim...horoskopi për ditën e sotme