Koreja e Veriut teston raketën e re me rreze të gjatë veprimi, shqetësohet Japonia

Koreja e Veriut ka testuar një raketë të re me rreze të gjatë veprimi të aftë të godasë pjesën më të madhe të Japonisë.

Testet e kryera gjatë fundjavës panë që raketat të udhëtonin deri në 1.500 km (930 milje) larg.

Ata nuk shkelin rezolutat e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, që më parë kanë çuar në sanksione të ashpra ndaj Koresë së Veriut, por tregon se vendi është ende i aftë të zhvillojë armë pavarësisht mungesës së ushqimit dhe krizës ekonomike.

Testi ishte i një "rëndësie strategjike" si një masë parandaluese për të garantuar sigurinë e Koresë së Veriut dhe për të parandaluar fuqishëm manovrat ushtarake të forcave armiqësore.

Sanksionet e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara e ndalojnë Korenë e Veriut të testojë raketa balistike.

Këshilli i konsideron ata më kërcënues sesa raketat lundruese sepse ato mund të mbajnë ngarkesa më të mëdha dhe më të fuqishme, të kenë një rreze shumë më të gjatë dhe mund të fluturojnë shpejt.

Ky veprim i Koresë së Veriut ka shqetësuar qeverinë japoneze, e cila deklaroi se po punonte me SHBA dhe Korenë e Jugut për të monitoruar zgjidhjen.

Ushtria amerikane ka reaguar duke thënë se testi tregoi "fokusin e vazhdueshëm të Koresë së Veriut në zhvillimin e programit të saj ushtarak dhe kërcënimet që paraqesin për fqinjët e saj dhe komunitetin ndërkombëtar".

Ai shtoi se angazhimi i Shteteve të Bashkuara për të mbrojtur aleatët Korenë e Jugut dhe Japoninë "mbetet i hekurt".

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e organizoi Shqipëria finalen e Conference League?×

Lajmi i fundit

John

Pro-rusët: 8000 të burgosur ukrainas në Donbas