Koronavirus në Kinë: Nga gjaku i të shëruarve zhvillohet "plazma e konvulsionit", rezultate premtuese kundër epidemisë

Në kërkim të terapive të dobishme kundër koronavirusit të ri, Kina njofton se ka zhvilluar "plazmën e konvulsionit" nga gjaku i pacientëve të shëruar për trajtimin e njerëzve me ‘Covid-19’. Raportet e Grupit Kombëtar ‘Binot’ në Kinë, thonë se kanë mbledhur plazmë nga disa pacientë të shëruar për të përgatitur produkte terapeutike duke përfshirë plazmën e konvulsionit dhe imunoglobulinat.

Pas "testeve të rrepta të biosigurisë së gjakut" dhe testeve mbi mosaktivizimin e virusit dhe aktivitetin antiviral, studiuesit zhvilluan me sukses plazmën e konvulsionit për trajtimin klinik dhe e përdorën atë për të trajtuar pacientët me sëmundje kritike.

Kompania ka krijuar një ekip ‘ad hoc’ për të përdorur pajisje speciale për të mbledhur plazmë nga pacientët e kuruar në Wuhan. Tre pacientë të sëmurë kritikë në një spital në rrethin Jianghania të Wuhan morën trajtim plazme më 8 shkurt. ‘Aktualisht, më shumë se 10 pacientë me sëmundje kritike kanë marrë trajtim’ – thotë ‘Binot’.

Sipas rezultateve klinike, 12 deri në 24 orë pasi pacientët morën trajtimin, ata treguan një përmirësim të simptomave klinike dhe indekset kryesore inflamatore u ul ndjeshëm. Ekspertët thanë se bazuar në procesin e patologjisë klinike, shumica e pacientëve të trajtuar kanë krijuar antitrupa specifikë ndaj virusit, të cilaët mund të ndihmojnë në vrasjen e tij.

Produkti terapeutik i nxjerrë nga plazma e konvulsionit përbëhet nga gjaku i dhuruar nga pacientët e shëruar, pas inaktivizimit të virusit dhe zbulimit të mikroorganizmave të shumëfishtë patogjenë.

Sipas ekspertëve, terapia me plazmë mund të jetë një strategji efektive për uljen e shkallës së vdekshmërisë së pacientëve.

Kompania dhe Qendra e gjakut Wuhan kanë ftuar pacientët e rikuperuar të dhurojnë plazmë për të ndihmuar pacientët e tjerë që janë ende në rrezik.


Lajmi kryesor:

Nuk ndalen vdekjet nga 'COVID-19' në Kinë, në 24 orë 116 viktima, sakrifikohen 6 mjekë, akademikët hapin 'Kutinë e Pandorës'


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Bullizmi në shkolla, a mendoni se familja shqiptare po dështon në edukimin e fëmijës?×

Lajmi i fundit

John

E pazakontë! Nxënësit mësim në qendër shëndetësore, shkolla u shemb nga tërmeti