Koronavirus në Westminster: një pacient i infektuar shkoi në një konferencë ku morën pjesë 250 persona, përfshirë deputetë

Sipas ‘Daily Mail’, një nga nëntë personat e konfirmuar të infektuar nga koronavirusi në Britaninë e Madhe, përpara se të konstatohej i prekur nga sëmundja, ka marrë pjesë në një konferencë të organizuar nga ‘Westminster’, Parlamenti britanik.

Prania e pacientit në konferencë ka ngjallur frikë midis qindra njerëzve.

Mjekët kanë paralajmëruar përmes  email-eve rreth 200 pjesëmarrës në konferencë të vetëizolohen në rast se do shfaqin temperaturë dhe ethe.

Po sipas 'Daily Mail', vetëm dje 750 britanikë u testuan për koronavirus pasi paniku mbi epideminë është  intensifikuar në të gjithë vendin.

Autoritetet shëndetësore në provincën kineze të Hubei kanë njoftuar se në 24 orët e fundit ka patur 116 vdekje nga epidemia e COVID-19 dhe 4.823 raste të reja të infeksionit, kryesisht pacientët të diagnostikuar "klinikisht" pa teste laboratorike, të cilat e kanë rritur numrin total të të infektuarve në 64 437 kurse numri i viktimave që prej fillimit të epidemisë ka shkuar në 1383.

Dje të njëjtat autoritete njoftuan për 242 vdekje dhe mbi 14.800 raste të infeksionit, pasi ndryshuan kriteret e numërimit dhe duke përfshirë pacientë të diagnostikuar vetëm me ndihmën e radiografive në mushkëri.

Zyrtarët e shëndetit në Hubei thanë se ata kishin filluar të numërojnë rastet e diagnostikuara klinikisht për të bërë të mundur që pacientët të trajtohen sa më shpejt, në vend që të presin përgjigjet e testeve laboratorike për të konfirmuar ose jo infektimin prej Covid -19. Ky ndryshim po ngre shqetësimin se kriza e koronavirusit është më serioze sesa tregohet nga autoritetet kineze.


Lajmi kryesor:

Nuk ndalen vdekjet nga 'COVID-19' në Kinë, në 24 orë 116 viktima, sakrifikohen 6 mjekë, akademikët hapin 'Kutinë e Pandorës'


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ju duket i drejtë ndëshkimi deri edhe me burg për shkelësit e rregullave gjatë emergjencës së koronavirusit?