335 të infektuar dhe 2 viktima në 24 orët e fundit! 6,601 raste aktive me COVID! 15 pacientë në gjendje të rëndë në spitale

335 të infektuar dhe 2 viktima në 24 orët e fundit! 6,601 raste aktive me COVID! 15 pacientë në gjendje të rëndë në spitale

Urgjenca Infektive

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 335 raste të reja me koronavirus nga 2,487 testime të kryera. Fatkeqësisht 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID gjatë këtyre 24 orëve. Më konkretisht bëhet fjalë për një qytetar nga Kamza 69 vjeç dhe një qytetar nga Tirana 86 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët të vaksinohen bën me dije se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 110 pacientë, 15 prej të cilëve në gjendje më të rënduar.

Sakaq, në të gjithë vendin janë 6,601 raste aktive me COVID. Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shëruar 115 qytetarë, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të shëruarve në 201,397 që prej fillimit të pandemisë.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja në 24 orët e fundit u regjistruan në këto bashki; 182 në Tiranë, 24 në Durrës, 15 në Sarandë, 14 në Kuçovë, 12 në Lezhë, 10 në Fier, Lushnje, Berat,  9 në Shkodër, 6 në Vlorë, 4 në Rroskovec, Himarë, 3 në Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, Përmet, Tepelenë, Pogradec, 2 në Dibër, Këlcyrë, Gramsh, 1 në Vau i Dejës, Kukës, Has, Vorë, Rrogozhinë, Divjakë, Mallakastër, Delvinë, Dropull, Memaliaj, Librazhd.

Tirana vijon të kryesojë sa i përket infektimeve ndërsa pasohet nga Durrësi, Saranda, Kuçova dhe Lezha. Kujtojmë se një ditë më parë u regjistruan 179 të infektuar dhe dy viktima. 

Statistika (03 Janar 2022) 
Raste të reja ditore         335
Të shëruar në 24 orë       115
Të shtruar në spitale       110
Humbje jete në 24 orë    2
Testime ditore                 2,487 

Testime totale              1,489,836
Raste pozitive                 211,220
Raste të shëruara           201,397
Raste Aktive                        6,601
Humbje jete                         3,222 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë           3098
Fier                 657
Durrës             616
Shkodër          440
Elbasan           406
Vlorë                394
Berat               269
Lezhë              200
Gjirokastër     198
Korçë               151
Dibër                103
Kukës               69

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A besoni se SPAK do të bëjë drejtësi për 21 janarin?×

Lajmi i fundit

Komisioni Evropian kritikohet për jotransparencë në marrëveshjet për vaksinat

Komisioni Evropian kritikohet për jotransparencë në marrëveshjet për vaksinat