357 të infektuar dhe 1 viktimë në 24 orët e fundit! Rritet numri i pacientëve të shtruar në spitale! 6,438 raste aktive me COVID

357 të infektuar dhe 1 viktimë në 24 orët e fundit! Rritet numri i pacientëve të shtruar në spitale! 6,438 raste aktive me COVID

Foto ilustruese

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 357 raste të reja me koronavirus nga 2,623 testime të kryera. Mësohet se 1 qytetar nuk e ka fituar betejën më koronavirusin gjatë këtyre 24 orëve.

Ministria e Shëndetësisë teksa apelon qytetarët që të vaksinohen njofton se në spitalet COVID po marrin trajtim mjekësor 148 pacientë, ndërsa 14 prej tyre janë në gjendje të rëndë.

Krahasuar me një ditë më parë kemi rritje të numrit të të shtruarve në spitale. Ndërsa kemi rënie të numrit të rasteve dhe viktimave.

Sakaq, 469 qytetarë janë shëruar gjatë këtyre 24 orëve, duke e çuar numrin e të shëruarve në 191,855 që nga fillimi i epidemisë.

Sa i përket infektimeve, rastet e reja u regjistruan në këto bashki; 152 në Tiranë, 39 në Fier, 33 në Durrës, nga 9 qytetarë në Kamëz, Korçë, 8 në Tepelenë, nga 7 qytetarë në Shijak, Krujë, Kavajë, Vlorë, Elbasan, 6 në Sarandë, nga 5 qytetarë në Vorë, Lushnje, Selenicë, Pogradec, Berat, 4 në Shkodër, nga 3 qytetarë në Kurbin, Patos, Gjirokastër, Përmet, nga 2 qytetarë në Skrapar, Devoll, Dropull, Mallakastër, Lezhë, Tropojë, Kukës, nga 1 qytetar në Vau i Dejës, Pukë, Mirditë, Dibër, Mat, Roskovec, Divjakë, Finiq, Memaliaj, Dimal, Gramsh,  

Në të gjithe vendin mësohet se janë 6,438 raste aktive me COVID.

Statistika (4 Dhjetor 2021)
Raste të reja ditore          357
Të shëruar në 24 orë       469
Të shtruar në spitale       148
Humbje jete në 24 orë     1
Testime ditore                 2623

Testime totale              1,403,281
Raste pozitive                201,402
Raste të shëruara          191,855
Raste Aktive                      6,438
Humbje jete                      3,109


Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve
Tiranë            3253
Fier                  658
Gjirokastër     545
Shkodër          447
Durrës             363
Berat               315
Elbasan           287
Vlorë                200
Lezhë               130
Korçë               127
Dibër                 69
Kukës               44 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Arrestohet 30-vjeçari shqiptar në Itali, mbante 40 kg kokainë në shtëpi! Vlera e saj në treg shkon në 1.5 milionë euro

Arrestohet 30-vjeçari shqiptar në Itali, mbante 40 kg kokainë në shtëpi! Vlera e saj në treg shkon në 1.5 milionë euro