Koronavirusi, Kryeministri izraelit Netanyahu do të hyjë në karantinë. Princi Charles i Anglisë del nga izolimi

Sipas mediumit izraelit, Haaretz, Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu do të hyjë në karantinë.

Netanyahu do të hyjë në karantinë sëbashku me këshilltarët e tij të ngushtë pasi një ndihmës i tij ka rezultuar pozitiv me koronavirus.

Konkretisht ndihmësi i kryeministrit për çështjet e Knesset-it, (Knesset në Izarel quhet Parlamenti) doli pozitiv për koronavirus të hënën.

Zyra e kryeministrit tha se karantinimi është një masë paraprake dhe po merret edhe para përfundimit të hetimit epidemiologjik.

Ditët e fundit Izraeli ka parë një shpërthim të rasteve të reja me koronavirus, duke raportuar 482 të infekuar 24 orët e fundit dhe një total prej 4,347 personash.

Megjithatë vendi mbetet një nga shtete që kanë vdekshmërinë më të ulët, vetëm 0.4%. Vetëm 16 persona kanë humbur jetën si pasojë e COVID-19 në Izrael.

“Princi Charles i Anglisë është shëruar dhe doli nga izolimi pas një periudhe shtatë-ditore pas udhëzimeve mjekësore”- shkruan Sky News. Djali i mbretëreshës Elizabeth ishte testuar për Covid-19 në fillim të javës së kaluar dhe rezultatet treguan se ai ishte pozitiv. Një zëdhënës i pallatit mbretëror tha se edhe Camilla, gruaja e dytë e princit, gjithashtu iu nënshtrua testit, duke rezultuar negative.


Lajmi kryesor:

Ulen shifrat e të prekurve, rritet numri i viktimave, rekord të shëruarit në 24 orët e fundit në Itali nga koronavirusi


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një ditë afat për reformën zgjedhore, a mendoni se palët politike do vendosin në favor të qytetarëve?×

Lajmi i fundit

John

Atentati! 20 të shoqëruar, ende në kërkim atentatori i dytë! Shënjestra kishte lokal në Bllok