Koronavirusi - Londra drejt izolimit me forcë të të infektuarve. Gjermania ndalon kontaktet fizike. Franca optimiste për rihapjen e shkollave

Ndërsa Kina duket se po del gjithnjë e më shumë nga tuneli i pandemisë dhe për të pestën ditë me rradhë nuk ka regjistruar raste pozitiv nga Covid-19, në luftën kundër koronavirusit, Europa tani duket se është shkundur nga letargjia.

Në Mbretërinë e Bashkuar, qeveria e Boris Johnson ka kërcënuar me arrestim dhe izolim të detyruar të gjithë rastet e konstatuara të prekur nga infeksioni, nëse ata nuk zbatojnë rregullat e përcaktuara në emergjencën shëndetësore.

Me më shumë se 7000 infeksione dhe njëqind viktima, autoritetet në Zvicër po mendojnë të nxjerrin rreth 8000 ushtarë rezervistë në rrugë për të ushtruar presion mbi qytetarët e pabindur në zbatimin e masave shtrënguese.

Edhe në Francën me 670 viktima, autoritetet kanë mobilizuar ushtrinë në mbështetje të forcave në terren. Ndërkohë, Ministria e Arsimit është treguar optimiste teksa parashikon një rihapje të shkollave më 4 maj.

Në Gjermani, masat kufizuese që synojnë të shpëtojnë jetë do zgjasin për të paktën dy javë dhe ligji i ri parashikon gjoba të majme për shkelësit e tyre. Kufizimet e nxjerra nga qeveria parashikojnë grumbullimin e më shumë se dy personave, kontaktin fizik të kufizuar, ruajtjen e distancës minimalisht prej 1.5 metra, mbylljen e bareve dhe restoranteve, grupet vullnetare do u shërbejnë ushqim në shtëpi moshave të treta.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Ulen shifrat e viktimave dhe të infektuarve në Itali në 24 orët e fundit! Shënohet dita e parë pozitive në Lombardi! 14 700 viktima në botë (VIDEO)


  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

U godit nga mbrapa, dalin pamjet nga makina e shkatërruar krejtësisht në Durrës ku humbi jetën pasagjerja