z

Koronavirusi, Mario Draghi: Veproni menjëherë pa u shqetësuar për rritjen e borxhit publik

"Një tragjedi me përmasa biblike", kështu e quajti pandeminë ish presidenti i Bankës Qendrore Europiane Mario Draghi në një intervistë për ‘Financial Times’.

Qeveritë,- tha Draghi, duhet të mobilizojnë të gjitha burimet e disponueshme, pa marrë parasysh nëse kostoja është rritja e borxhit publik, sepse alternativa tjetër do të jetë "një shkatërrim i përhershëm i kapaciteteve prodhuese, ekonomisë në përgjithësi si dhe do të lëkundet besueshmëria e qeverisjes”.

Ai tha gjithashtu se duhet vepruar menjëherë, pa u hezituar për kostot e borxhit.

Draghi vlerësoi veprimet e ndërmarra deri më tani nga qeveritë evropiane, duke i quajtur ato "guximshme dhe të domosdoshme", por sipas tij, ato nuk janë të mjaftueshme sepse kostoja ekonomike do të jetë e madhe dhe e pashmangshme.

"Në radhë të parë, ne duhet t'i parandalojmë njerëzit të humbasin punën," rekomandon Draghi.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Javë e përgjakshme, a duhet të ketë një ligj më të ashpër për vrasjet?×

Lajmi i fundit

John

Drafti i PS-së, Meta: Hapni listat ose largohuni! Prishja e marrëveshjes së 5 qershorit do ndëshkohet fort nga qytetarët