Hidhen me mijëra ton patate në Korçë e Kukës, fermerët: Ra poshtë puna e një viti! Na bllokon malli nga Kosova (VIDEO)

Fermerët e fshatit Lumalas të Korçës kanë hedhur mijëra ton patate, mundi dhe puna një vjeçare, ku humbjet arrijnë dhjetërta e miliona lekë.

Bujqësia prodhon por nuk shet dot. Një fakt të tillë e tregojnë tonelatat me patate të mbetura stok në magazina dhe flakja e prodhimit bujqësor në fushat e fshatit Lumalas të Korçës.

Importi i patates nga Kosova, por dhe mungesa e lëvizjes për shkak të pandemisë paralizoi tregun duke zeruar shanset e shitjes për këtë prodhim.

Fermerja Luljeta Shahollari tregon se humbja është e konsiderueshme, në dy javët e fundit patatja në Lumalas është shitur nën kosto me 10 lek për kg, por tashmë shitjet kanë stopuar.

"Që para 15 ditësh filloi nën kosto, por nuk është më, nuk  ka ardhur një njeri që të thotë urdhëro 5 lekë për këtë dëm që të është bërë. Sivjet kemi prodhuar 20 mijë kuintalë patate, kemi shitur 12 mijë, 8 mijë janë gjendje, na bllokon shumë malli i futur nga Kosova", është shprehur ajo.

Fermerët ndihen të braktisur nga shteti edhe në Kukës. Në fshatrat e Shishtavecit, shitja e patates me të cilët fermerët e kësaj zone sigurojnë jetesën është bllokuar.

"Kam mbjellë 5 dylym dhe kam marrë 100 kuintalë patate, dhe ato i kam stok nuk po shiten", ka thënë një fermer.

"E rëndojnë çmimin, e marrin 200 e shesin 600(të vjetra), fitojnë trefishin", ka thënë një tjetër fermer në Kukës.

Banorët thonë se prej me shumë se dy muajsh patatja ka mbetur stok dhe e groposur për shkak të mungesës së tregut.

"Kam 7-8 kuintalë deri tani, tanë vitin për këto patate punoj, që nxjerrim të ardhurat. Inshalla shteti mos të marrë nga jashtë pa hequr tonat", ka thënë fermeri.

Patatja është kultura kryesore bujqësorë që mbillet në këtë zonë malore dhe një nga të paktat mundësi ekonomike që kanë banorët e zonës.

Shishtaveci njihet në të gjithë Shqipërinë për pataten e tij. Zakonisht tregtarët e shumicës vijnë dhe e blejnë pataten direkt nga fshatarët, por sivjet për shkak pandemisë dhe masave shtrënguese për COVID-19, kjo nuk ka qenë e mundur.

Patatet stok në Korçë

//Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Vali: 11/05/2020 03:21

  Do ishte mire qe te behej nje fabrike niseshteje ne korce...

  Përgjigju
 • Sindi: 08/05/2020 02:09

  Mos i hidhni patatet ruajini se mund te kerkohen me vone kur te filloje sezoni turistik,,,..

  Përgjigju
 • Iris: 08/05/2020 00:52

  Pataten mund ta perpunoni,mund ta beni pure e ambalazhuar mund ta shisni ne markete,mund te nxirni niseshte etj,vrieni mendjen!

  Përgjigju
 • jani: 08/05/2020 00:27

  TE BLLOKOHET PLOTESISHT PATATET QE VIJNE NGA KOSOVA,,,,TE SHESIM PATATET TONA ,,,ministria e bujqesise te dale nga kjo cefta,,,,NUK KEMI PSE TE RRINE NE CEFTEN KETE MAREVESHJE RAJONALE PER SHITJE PRODUKTESH SEPSE NEVE KEMI PRODHIM TE PAFUND USHQIMESH,,,,KUSH NA FUTI NE KETE MAREVESHJE KA BERE NJE GJE SHUME TE GABUAR.....SA ME SHPEJT TE NDIQET POLITIKE PROTEKSIONISTE PER PRODUKTET TONA SHQIPTARE...…///

  Përgjigju
 • Tini: 07/05/2020 21:55

  Po faliani popullit. Te haje fukaraja. Pse i hidhni? Pse nuk beni bamiresi?? Eshte edhe Muaji i Shenjte. Falua njerezve ske pse e hedhe poshte. Nuk keni frike se do ju ze syte?? Cmallkim keni marre. Mjere ju.

  Përgjigju
 • sali: 07/05/2020 21:18

  Kur kerkon te fitosh me shume do humbasesh,Eshte ekonomi tregu ,e vetmja konkurence eshte cmimi dhe cilesija

  Përgjigju
 • Niku: 07/05/2020 20:21

  Patatet që prodhoni ju or miq nuk i hane as derrat,sa herë që psonis patatet e Korçës, janë të kalbura, të mbushura plot me dhe,të fishkura, ambalazhi të hapë barkun etj etj, normale që blej patate importi prandaj mësoni si ta mbani mallin dhe ta tregëtoni me parametra, kjo është që nuk ju shitet malli, ashtu si e magazinoni ju vetëm në Bangladesh mund ta shisni.

  Përgjigju
 • Kafsha: 07/05/2020 20:21

  Funderrina fshatarë qe deri në 90 ngordhën për të ngrënë dhe pa brek në mendere e tani i hedhin produktet. Haka e tokës nënë që na jep çdo gjë nuk vonon, vjen me tërmete e përmbytje!

  Përgjigju
  • Sas: 08/05/2020 02:35

   O lehësa te pafytyre bejeni nje dite pushim e mos villni vrer mbi ata njrez qe e punojne ate toke prej brezash ejane nga te fundit shqiptare punetore.

  • Edi: 07/05/2020 22:57

   Ke te drejt njerzit kan humb arsyen vetem ankoen dhe per gjerat qe vet gabojn. Un po' mendoj pse si dhan per bamiresi do ishte gjest fisnik ka familje qe vuajn per buk por i hedh in posht

  • Bledi: 07/05/2020 22:31

   Pershendetje ,Kjo Baxhella ka vjeth gjithe fshataret e zones nga pesha Kur ju shet faren ! Dhe Tani nuk vin me blej njeri se Jane Ginjeshtar ! Te gjith e dine sa keq I trajtojne punetoret ! Fare e keqe si patatja ! E prishur !

 • Sondazhi i ditës:

  Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Tom Doshi në hetim, konflikti për pronën nisi nga 2009! Dy vëllezërit e denoncuan pas debatit

Tom Doshi në hetim, konflikti për pronën nisi nga 2009! Dy vëllezërit e denoncuan pas debatit