Koronavirusi, Presidenti Donald Trump: 100 milion dollarë ndihma mjekësore Italisë

Gjatë një konference për shtyp presidenti amerikan Donald Trump ka premtuar se do te dërgohen si ndihma në Itali për të luftuar koronavirusin 100 milion dollarë mjete dhe produkte të kujdesit shëndetësor duke përfshirë edhe pajisje të reja dhe të shpejta  testimi të prodhuara nga Abbott.

President Trump dhe kryeministri italian Conte me parë kishin patur një bisedë telefonike.

Në Itali "po kalojnë një kohë të vështirë", pranoi Trump, duke theksuar se Conte ishte "shumë i lumtur" me ndihmën e SHBA. Kryeministri Conte kishte raportuar përmes Tëitter për bisedën e tij "të gjatë dhe miqësore" me Trump, duke shprehur "mirënjohje për solidaritetin dhe mbështetjen e miqve amerikanë".

Për Trump, piku i infeksioneve në SH.B.A. do të jetë brenda dy javësh. "30 ditët e ardhshme do të jenë jetike," tha ai, duke iu referuar zgjatjes së masave për distancimin shoqëror deri në fund të prillit dhe duke u bërë thirrje njerëzve të respektojnë rregullat sepse vetëm kështu  "do të bëjmë të mundur shpëtimin e një milion jetëve". "E ardhmja është në duart tuaja", tha Trump duke iu drejtuar amerikanëve.

Amerika është e gatshme që pas stinë së verës të përballet me një valë të re të mundshme të rasteve me Covid-19 - tha virologu emrikan Anthony Fauci i cili ditë më parë kishte deklaruar mundësinë e rikthimit të virusit në vjeshtë.

Në SHBA numri i të prekurve është rreth 165 mijë kurse numri i viktimave është rritur në rreth 3200. Në epiqendrën e epidemisë në New York, numri i infeksioneve është në rritje, me 253 viktima në 24 orët e kaluara.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve, ulen të shëruarit në 24 orët e fundit në Itali/ Trump i jep 100 mln $ Romës


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)