Koronavirusi, ‘tsunami’ në spitalet e Londrës. Tre anije të bllokuara në ujrat australiane. Mbi 39 mijë të infektuar në Gjermani

Spitalet publike në Londër po përballen me një "tsunami" të vazhdueshëm ndërsa numri i pacientëve të sëmurë rëndë nga infeksioni i koronavirusit është tejet i lartë dhe ndërsa ka shumë mjek të prekur nga koronavirusi.

Chris Hopson, një zyrtar i lartë në sistemin britanik shëndetësor ka deklaruar për BBC se 'spitalet në kryeqytetin britanik tani po përballen me "shpërthim" të madh përsa i përket numrit të "pacientëve të sëmurë rëndë", "një lloj tsunami i vazhdueshëm".

Tre anije në ujërat Australiane

Tre anije lundrimi janë bllokuar nga shteti Australian në perëndim të vendit pasi dyshohet se kanë në bord njerëz të infektuar. Njëra nga anijet është MSC Magnifica, kurse dy të tjerat Artania, me 800 pasagjerë në bord, kryesisht gjermanë (shtatë prej të cilëve janë pozitivë me Covid-19, dhe anija Vasco de Gama, me pak më shumë se 900 pasagjerë në bord.

Rusia ndalon fluturimet ndërkombëtare

Autoritetet në Rusi kanë  udhëzuar Agjencinë Federale të Transportit Ajror (Rosaviazia) që të ndalojë të gjitha fluturimet ndërkombëtare të planifikuara, si një masë për të frenuar përhapjen e koronavirusit.

Gjermani, mbi 39 mijë të infektuar

Sipas Institutit Robert Koch, rastet pozitive të koronavirusit në Gjermani u rritën në 39,502, 4954 më shumë se një ditë më parë, kurse numri i viktimave ka shkuar në 222.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se sot do të arrihet një marrëveshje mes palëve politike për reformën zgjedhore?×

Lajmi i fundit

John

Bie qeveria tranzitore, po identifikimi biometrik në gjithë vendin! Hajdari detaje nga takimi 9 orësh me ambasadorët