Koronavirusi-Kryeministri italian Conte: Na presin ditë të vështira. Autoritetet e shëndetit: Në dy javë masat e marra japin efekte të prekshme (VIDEO)

Kryeministri italian Giuseppe Conte tha se: Këto do të jenë ditët më të vështira më të vështira pasi ende nuk është arritur faza më akute dhe numrat e pandemisë edhe mund të rriten, duke shtuar se megjithatë situata e pritshme varet shumë nga sjellja e përgjegjshme e secilit. Conte tha gjithashtu se italianët duhet të bëjnë pjesën e tyre në këtë luftë në mënyrë që të ulen dëmet nga ky test i vështirë.

Te autoritetet e shëndetit megjithatë vihen re shenja të një entuziazmi të kontrolluar dhe besojnë se në dy javët e ardhshme masat e marra do japin efekte të prekshme.

Gjithsesi, sipas tyre, është thelbësore të mbahen dhe të rritet vigjilenca ndaj zbatimit të masave të rrepta sa më gjatë që të jetë e mundur, përndryshe rrezikohet përhapja e koronavirusit në gjithë Italinë, nga veriu në jug.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/Ulen shifrat e viktimave dhe të infektuarve në Itali në 24 orët e fundit! Shënohet dita e parë pozitive në Lombardi! 14 700 viktima në botë (VIDEO)


/b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Frika nga varianti Delta, a është momenti i vaksinimit me detyrim për kategori të caktuara të popullatës ?×

Lajmi i fundit

John

Nxënës shembullorë të Enverit dje, ‘elitë e pakonkurrueshme’ e demokracisë sot!