Koronavirusi-Rumani, mbyllen dy spitale, shumë raste infeksione te personeli mjekësor

Numri i rasteve të konfirmuara me Covid-19 në Rumani ështe shumë se 1000, teksa në vend janë regjistruar edhe 17 viktima, 5 prej të cilave në spitalin Suceava.

Suceava është një nga dy spitalet që janë mbyllur ditët e fundit për shkak të rritjes së numrit të rasteve të konfirmuara të infektuar në mesin e personelit mjekësor.

Ministria e Shëndetësisë në Rumani mori vendimin drastik, por të pashmangshëm pasi 83 punonjës u testuan pozitivë.

Një histori pak a shumë të ngjashme pati edhe spitali ushtarak Focsani, ku një mjek, një infermiere dhe një duzinë pacientësh u testuan pozitive për virusin përpara se të shpallej mbyllja e tij.

Autoritetet po kryejnë protokollin për raste të tilla si dezinfektimin e ambjenteve dhe vendosjen e pajisjeve adekuate për të shmangur infeksionin.

Mendohet që në 48 orët e ardhshme dy spitalet do të jenë gati për të pritur pacientët e parë


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave dhe të infektuarve në 24 orët e fundit në Itali, ulet i të shëruarve! Mbi 1 mijë viktima në SHBA! Mbi 4000 vdekje në Spanjë


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të hapet transporti publik e ai ndërqytetas?×

Lajmi i fundit

John

Nesër në parlament/ Shtyrja e pagesës së kësteve të tatimit mbi fitimin, heqja e taksës së infrastrukturës për rindërtimin, e kredia e re nga FMN!