Korri sërish fitore në Turqi, fjalimi i parë i Erdogan pas zgjedhjeve: Triumfoi demokracia, do rizgjidhim marrëdhëniet me vendet mike! Ja plani ynë

Korri sërish fitore në Turqi, fjalimi i parë i Erdogan pas zgjedhjeve: Triumfoi demokracia, do rizgjidhim marrëdhëniet me vendet mike! Ja plani ynë

Erdogan

Duke iu drejtuar një aktiviteti të mbajtur nga Unioni i Dhomave dhe Bursave të Mallrave të Turqisë (TOBB) në kryeqytetin Ankara, presidenti Recep Tayyip Erdoğan falënderoi edhe një herë elektoratin për rezultatet e zgjedhjeve të 28 majit .

Presidenti turk, i cili mundi rivalin e tij Kemal Kılıçdaroğlu në balotazh, theksoi se fituesi i vërtetë ishte demokracia turke dhe tha se ai vlerëson çdo qytetar për votën e tyre pavarësisht nga përkatësia e tyre politike. Në fjalimin e tij të parë publik të martën, pasi iu drejtua turmave masive disa orë pasi mbështetësit e tij jashtë Kompleksit Presidencial herët të hënën, Erdoğan tha se ata përfunduan me sukses një nga zgjedhjet më të rëndësishme në historinë e Turqisë. “Të dy raundet e zgjedhjeve u mbajtën me pjekuri demokratike dhe ne kemi parë një pjesëmarrje rekord, afër 90%,” tha ai. Presidenti përsëriti falënderimet e tij për të gjithë qytetarët që votuan për të dhe rivalin e tij Kemal Kılıçdaroğlu.

“Duhet të analizoni gëzimin në rrugë në natën e zgjedhjeve. Këto ishin një zgjedhje fatale. Edhe një herë, mençuria e popullit të Anadollit i mposhti komplotet e inxhinierisë politike. Përpjekjet për të drejtuar politikën përmes grupeve terroriste dështuan. Demokracia turke dhe kombi janë fituesit përfundimtarë të zgjedhjeve. Fituesi është çdo qytetar që ndihej se i përket këtyre trojeve. Çdo qytetar që ka siguruar mbarëvajtjen e votimit pavarësisht provokimeve është fitues. Viktimat e tërmeteve të 6 shkurtit që iu nënshtruan fyerjeve të neveritshme për zgjedhjen e tyre politike janë fituesit,” tha ai, duke iu referuar fyerjeve të mbështetësve të opozitës drejtuar njerëzve në provincat e goditura nga tërmeti, të cilët votuan me shumicë dërrmuese për Erdoganin.

Ai gjithashtu emëroi emigrantët turq si "fitues" për mospërkuljen ndaj kërcënimeve të mbështetësve të grupeve terroriste në Evropë dhe për të votuar.

 “Çdo njeri i shtypur jashtë vendit që u lut për vendin tonë, duke derdhur lot për të, është fituesi,” tha ai.

Erdogan e lidhi suksesin e tij me propozimin e tyre për "Shekulli i Turqisë", një seri premtimesh që ai bëri një vit përpara zgjedhjeve për të përmirësuar Turqinë në çdo fushë duke filluar nga njëqindvjetori i Republikës së Turqisë në 2023.

"Aleanca e Turqisë së vjetër është refuzuar nga kombi ynë për herë të dytë”, tha ai, duke iu referuar bllokut të opozitës gjashtëpartiake. Presidenti tha se tani ishte koha për t'i dhënë fund debatit mbi një sistem të ri të presidencës ekzekutive që opozita u zotua ta anulonte nëse kandidati i saj Kılıçdaroğlu fitonte.

Përpjekjet pas tërmetit

“Me përfundimin e pasigurisë për zgjedhjet, tani do të përqendrohemi në çështjet reale në fjalë”, tha Erdogan. “Tashmë kemi filluar punën të hënën. Prioriteti ynë është shërimi i plagëve në krahinat e goditura nga tërmetet, fatkeqësia e shekullit”, tha ai. Presidenti vuri në dukje se ndërtimi i gati 180,000 njësive të banimit ishte tashmë duke u zhvilluar dhe ata do të ndërtonin 650,000 shtëpi brenda një viti. Erdogan tha se viktimat e tërmeteve u detyruan të luftojnë me ndikimin e fyerjeve nga mbështetësit e opozitës për shkak të prirjeve të tyre politike. “Nuk do ta harrojmë kurrë këtë fushatë të linçit. Nuk do të lejojmë që t'u shkaktohen plagë të reja”, tha ai.

Erdogan premtoi se jeta tregtare në zonën e tërmetit do të ringjallet gjithashtu me mbështetjen financiare të qeverisë për zonën, e cila i kushtoi rreth 104 miliardë dollarë (212 trilion TL) për ekonominë turke.

Stabiliteti rajonal

Në politikën e jashtme, Erdogan u zotua të forcojë bashkëpunimin ekonomik me vendet e rajonit. Ai vuri në dukje se ka marrë mesazhe urimi dhe ka pasur telefonata me liderë të rreth 110 vendeve pas zgjedhjeve. Ai tha se beson fuqishëm se bashkëpunimi i fuqishëm në fushën politike, ushtarake dhe ekonomike me vendet mike do të vazhdojë.

 “Ne ndërmorëm hapa të rëndësishëm në vitet e fundit, veçanërisht për të zgjidhur problemet me vendet mike”, tha ai.

Probleme me vizat

Presidenti turk tha gjithashtu se do ta zgjidhin çështjen e vizave, “e cila është kthyer në shantazh politik, sa më shpejt të jetë e mundur”. Biznesmenët turq janë ndër ata që përballen me refuzimin e vizave Shengen ose vonesat e gjata në takimet për viza. Disa vende pretendojnë se këto vonesa janë për shkak të një numri të madh aplikimesh pas COVID-19, por autoritetet turke e kanë cilësuar atë si një lëvizje të motivuar politikisht.

Pasi një ligjvënës turk paraqiti një raport të titulluar "Keqpërdorimi i Sistemit të Informacionit Shengen si një sanksion politik i drejtuar nga shtetet anëtare të Këshillit të Evropës", duke theksuar "sasinë e panevojshme dhe të madhe të dokumenteve" të kërkuara për viza, si dhe tarifat e larta dhe kërkesa që aplikimet të dorëzohen personalisht, Asambleja Parlamentare e Këshillit të Evropës (PACE) miratoi një rezolutë që u bën thirrje shteteve evropiane të shmangin abuzimin me Sistemin e Informacionit Shengen (SIS).

Rezoluta thoshte se megjithëse ishte e drejta e shteteve të vendosin se kë të lejojnë hyrjen në vend, ato duhet gjithashtu të respektojnë të drejtat e shtetasve të vendeve të treta që përpiqen të hyjnë në zonën Shengen, "në përputhje me Konventën Evropiane për të Drejtat e Njeriut".

Vitin e kaluar, Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu njoftoi se të gjithë ambasadorët ishin thirrur në ministri dhe "u dhanë paralajmërimet e nevojshme".

Axhenda e ngarkuar

Pas fitores së tij në balotazh, Erdogan do të dalë sërish në rrugë këtë javë. Të enjten ai pritet të marrë pjesë në samitin e Komunitetit Politik Evropian në Kishinau të Moldavisë, ku pritet të marrin pjesë liderë të vendeve të Bashkimit Evropian, Ukrainës dhe Mbretërisë së Bashkuar. Gjatë fundjavës ai do të bëjë ëtimin për Kryesi në Kuvend.

Të mërkurën ai pritet të marrë pjesë në një aktivitet në Gjykatën Turke të Llogarive dhe të zhvillojë disa bisedime dypalëshe, raportojnë mediat. Të premten, ai është planifikuar të organizojë një ceremoni në Kompleksin Presidencial për disa krerë shtetesh për të pranuar urimet për fitoren e tij. Më vonë në qershor, Erdogan pritet të udhëtojë në vendlindjen e tij stërgjyshore Rize, ku ka të ngjarë të bashkojë një pushim të shkurtër me një vizitë zyrtare.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën

Tiranë, Veliaj nis rehabilitimin e ‘lagjes së korçarëve', merr dakordësinë e banorëve të ngushtojnë oborret për të hapur rrugën