Korrigjimi i kufijve, Thaçi propozon referendum: Ta vendosë populli i Kosovës

 Korrigjimi i kufijve, Thaçi propozon referendum: Ta vendosë populli i Kosovës

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi deklaroi sot se “e kam hedhur poshtë me kohë opsionin e ndarjes dhe të shkëmbimit të territoreve, por opsioni më i mirë është referendumi që të vendosin qytetarët se cili opsion duhet”.

Një mesazh për ata që mendojnë se korrigjimi i kufijve në mënyrë paqësore është ide e keqe, përkundër faktit se e dinë që është mundësia e vetme që Presheva, Bujanoci dhe Medvegja t’i bashkohen Kosovës”, shprehet Thaçi.

Më tej Presidenti Thaçi shprehet se “që të jem i qartë: Unë e kam hedhur poshtë me kohë opsionin e ndarjes dhe të shkëmbimit të territoreve". "Unë jam duke folur vetëm për korrigjim të kufirit në mënyrë paqësore, dhe atë, në favor të Kosovës. Ndërsa, kundërshtuesit e këtij propozimi, propagandojnë për ndarje dhe shkëmbim të territoreve”.

Po ashtu Thaçi shton se “në një situatë të tillë, vërtet që nuk mbetet rrugë tjetër përveç fuqizimit të vendimmarrjes së qytetarëve të Republikës së Kosovës, duke iu mundësuar atyre për të vendosur vetë se kush ka të drejtë dhe se cili opsion është në interes të Kosovës". "Prandaj, është e domosdoshme që t’iu mundësojmë qytetarëve tanë të drejtën e referendumit, gjë që për të cilën jam duke punuar që të bëhet realitet”


(Postimi i Thaçit në rrjetet sociale)

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Ilo: 07/08/2018 19:17

    Ky fluturon me pr..h ne b..h Dacic deklaron qe ne po luftojme te mos kete Kosove ky flet per marrveshje.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Berisha-Meta e partitë e vogla bashkë për zgjedhjet vendore, a mendoni se fitojnë përballë PS?×

Lajmi i fundit

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)

Përgjimet i kapën ‘mat’, gjykata merr vendimin për 13 personat e arrestuar për drogë në Mat (EMRAT)