Kosova blen vilën prej 7.4 milionë eurosh për ambasadën në qendër të Londrës

Kosova blen vilën prej 7.4 milionë eurosh për ambasadën në qendër të Londrës

Ndërtesa e blerë nga Kosova

Në kuadër të përpjekjeve për zhvendosjen e ambasadës së saj, Kosova ka blerë një vilë luksoze në Londër të Britanisë së Madhe. Mësohet se ndërtesa është blerë për shumën e 6.5 milionë paundësh (7.4 milionë euro).

Lajmi është bërë i ditur nga media britanike “The Telegraph” ku shkruhet se vila me 530m2 hapësirë i përkiste më parë komedianit të njohur Spike Milligan.

Marrëveshjen për blerjen e rezidencës e ka bërë ambasadori i Kosovës në Britaninë e Madhe, Ilir Kapiti ndërsa ndërmjetësimi u bë nga agjencia “Beauchamp Estates”.

Nga rruga “John Street” në Holbron ku tani ndodhet ambasada e Kosovës në Londër, do të zhvendoset në vilën që gjendet fare pranë një prej parqeve më të mëdha të Londrës, i njohur si Hyde Park.

Sipas medias britanike, stafi i ambasadës do të hyjë në objekt pas përfundimit të punëve për rinovimin e ndërtesës. Vila është ndërtuar në vitin 1890, dhe raportohet se ka dhoma të mëdha në katin përdhes dhe katin e parë. Po ashtu ka tavane të larta dhe dritare të gjata dhe është e vendosur në një prej rajoneve më të favorvshme që kërkohen për ambasada. 

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Genci: 12/04/2023 12:44

    ESHTE 5697 METRA KATROR SIPAS ANGLEZVE...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku telegram ngushëllimi bashkëshortes së ish-Presidentit italian Giorgio Napolitano

Papa Françesku telegram ngushëllimi bashkëshortes së ish-Presidentit italian Giorgio Napolitano