Kosovë, arrin grupi i dytë i afganëve

Mediat në Kosovë bëjnë të ditur së në Prishtinë ka arritur grupi i dytë i shtetasve afganë të cilët janë evakuuar nga Kabuli gjatë ditëve të kaluara. Siç bëhet e ditur edhe ky grup është i përbërë nga afganët që kanë punuar me forcat e NATO-s në Afganistan.

Në Kosovë tashmë janë strehuar 11 qytetarë afganë, prej tyre 55 janë gra dhe fëmijë, kurse të tjerët janë burra.

Ministri i Punëve të Brendshme në Qeverinë e Kosovës, Xhelal Zveçla kishte deklaruar se rreth 2.000 shtetas afganë pritet të vijnë në Kosovë dhe se vendi i ka të gjitha kapacitetet e nevojshme për t’I pritur ata.

Javë më parë, Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se do të strehojë përkohësisht qytetarët afganë, të cilët kanë punuar me forcat amerikane dhe ato të NATO-s apo edhe me organizata të huaja.

Autoritetet kosovare kanë thënë se sipas ligjeve, afganëve do t’u ofrohet strehim i përkohshëm me kohëzgjatje deri në një vit. Deri tani qindra afganë janë strehuar edhe në Shqipëri dhe Maqedoninë e Veriut.


Lajmi kryesor:

Mbërrin grupi i tretë prej 131 afganësh në Kosovë, në total 355 të strehuar në bazën ushtarake amerikane nën komandën e KFOR-it


Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Pesë kafshët që e ndryshuan përgjithmonë njerëzimin