KPA urdhëron KPK-në që të kryejë vetingun e ish-gjyqtarit të Pogradecit Besnik Maho

KPA urdhëron KPK-në që të kryejë vetingun e ish-gjyqtarit të Pogradecit Besnik Maho

Kolegji i Posaçëm i Apelimit, KPA ka urdhëruar Komisionin e Pavarur të Kualifikimit, KPK të përfundojë procesin e vettingut ndaj ish-gjyqtarit të Pogradecit, Besnik Maho.

Më 15 nëntor 2023 KPK vendosi përfundimin pa vendim përfundimtar të çështjes në lidhje me kërkesën e ish-gjyqtarit Besnik Maho për t'iu nënshtruar vetingut. Sipas KPK, Maho nuk i kishte kryer tre vjet punë si gjyqtar, që u konsiderua si afat i nevojshëm për t'u bërë pjesë e procesit të rivlerësimit.

Kjo vendimarrje u ankimua nga komisioneri Florian Ballhysa i cili vërejti në ankim se Maho ka shprehur vullnetin për t'iu nënshtruar vetingut si ish-gjyqtar dhe se ka dorëzuar kërkesat për tre kriteret. Edhe Maho paraqiti ankim në Kolegj duke kërkuar të njëjtën gjë, prishjen e vendimit të Komisionit dhe kryerjen e vetingut të tij.

 

B.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Profesori: 22/05/2024 08:09

    Ky ka aq shumë prona sa nuk i rruhet për Veting. E shoqja nhaqe nuk justifikonte dhe kalpnte dot vetingun dha dorëheqjen, ky qe në hapje është i shkarkuar por me këtë Rast i hetohet dhe pasuria

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Basha: Berishës i duhet vula për t’i përdorur demokratët si mburojë para drejtësisë, SHBA e Britanisë

Basha: Berishës i duhet vula për t’i përdorur demokratët si mburojë para drejtësisë, SHBA e Britanisë