KPK e shkarkoi nga detyra për probleme me pasurinë, KPA konfirmon në detyrë gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Anila Guri

KPK e shkarkoi nga detyra për probleme me pasurinë, KPA konfirmon në detyrë gjyqtaren e Gjykatës së Tiranës, Anila Guri

Anila Guri

Gjyqtarja e Gjykatës së Tiranës, Anila Guri është konfirmuar në detyrë nga KPA. Vendimi i KPA rrëzon KPK që e shkarkoi nga detyra pasi i gjeti probleme me pasuritë.

Kujtojmë se në përfundim të hetimit administrativ për gjyqtaren Guri për të tri kriteret, atë të deklarimit të pasurisë, të pastërtisë së figurës dhe profesionalizimit, problemet u hasën tek pasuria.

Nga KPK, Gurit ju gjetën probleme me pasurinë të vëna në dukje në raportin e Inspektoratit të Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive e Konfliktit të Interesit, ILDKPKI. Sipas këtij raporti gjyqtarja Guri “nuk kishte kryer deklarim të saktë të pasurisë, s’ka burime të ligjshme, ka kryer fshehje e deklarim të rremë”.

Gjyqtarja Anila Guri (Kristani) e ka nisur karrierën e saj në korrik të vitit 1996 në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Tiranë, ku shërben prej më shumë se 23 vitesh.

A.M./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Konflikti në Nagorno-Karabakh, 20 viktima dhe qindra të plagosur pas shpërthimit në depo karburanti

Konflikti në Nagorno-Karabakh, 20 viktima dhe qindra të plagosur pas shpërthimit në depo karburanti