Kreditimi i Bujqësisë, 100 mln euro disbursim nga garancia me BERZH mbeten ende fonde në dispozicion

Kreditimi i Bujqësisë, 100 mln euro disbursim nga garancia me BERZH mbeten ende fonde në dispozicion

Foto ilustruese

100 mln euro disbursim nga garancia me BERZH mbeten ende fonde në dispozicion për kreditimin e bujqësisë. Ka qenë ministrja e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Frida Krifca e cila sot ka diskutuar jme institucionet e mikrofinancës për rritjen e aksesit në financim të fermerëve dhe kreditimin e bujqësisë. Në këtë takim ishin të pranishëm përfaqësues nga Banka e Shqipërisë, institucionet e mikrofinancës fermer dhe agropërpunues nga zona të ndryshme të vendit.

Në fjalën e saj ministrja tha se bujqësia është një sektor i rëndësishëm në ekonominë e vendit që gjeneron rreth 19% të PBB dhe burim kryesor punësimi ku është e angazhuar 37% e popullsisë, por kreditimi i bujqësisë nga sektori bankar mbetet në nivele të ulta.

“Gjithashtu ne aktualisht kemi arritur në një normë disbursimi të fondit të garancisë me BERZH në pothuajse 100 mln euro, por mbeten ende fonde në dispozicion, të cilat nëse nuk përdoren nga bankat, duhet të përdoret nga institucionet e mikrofinancës”, u shpreh Krifca.

Fondet e garancisë përfaqësojnë një instrument inovativ financiar për të inkurajuar kreditimin nga institucionet financiare në të gjithë zinxhirin e vlerës së agrobiznesit dhe në sektorin e turizmit. Përfituesit janë fermerët, sipërmarrësit dhe kompanitë që janë të angazhuar në prodhimin dhe përpunimin e produktevebujqësore, prodhimin dhe tregtinë e pajisjeve bujqësore, logjistikën, ofruesit e shërbimeve tëagrobiznesit, tregtarët me shumicë dhe pakicë.

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli

EURO 2024/ Reteguin nuk mjafton! Anglia nuk e diskuton fitoren! ‘3 luanët’ mundin mes 3 golave Italinë në Napoli