Kremlini paralajmëron më të keqen pas përkeqësimit të vërshimeve në Rusi

Kremlini paralajmëron më të keqen pas përkeqësimit të vërshimeve në Rusi

Përmbytje në Rusi

Kremlini ka paralajmëruar për rritje të mëtejme të niveleve të ujit në disa rajone të shtetit, teksa dhjetëra mijëra rusë – dhe banorë të Kazakistanit fqinj – janë duke tentuar të shmangin ato që mund të jenë vërshimet më të këqija në dekada, për shkak se temperaturat e larta janë duke shkrirë borën më shpejt sesa zakonisht.

Më shumë se 10.000 shtëpi tashmë janë vërshuar nga uji që ka rrjedhur prej Maleve Ural dhe atyre në Siberi, prandaj mijëra njerëz janë në rrezik, sipas zyrtarëve lokalë.

Në veri të Kazakistanit, situata është thënë të jetë edhe më e rëndë, pasi mbi 86.000 njerëz janë evakuuar.

Shumë rajone në të dyja shtetet kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

“Ditë të vështira kemi përpara”, ka thënë zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov më 9 prill.

“Do të ketë shumë ujë”.

Peskov ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin ka zhvilluar biseda telefonike me homologun e tij kazak, Qasym-Zhomart Toqaev, për të diskutuar përpjekjet e përbashkëta për të menaxhuar situatën.

Në Rusi, situata më e rënduar besohet se është në rajonin Orenburg, pasi një digë lokale është dëmtuar rëndë tri herë radhazi në qytetin Orsk prej 5 prillit.

Të paktën pesë persona kanë vdekur nga vërshimet, ndërsa më 8 prill banorët kanë kërkuar që autoritetet lokale të bëjnë më shumë, si dhe kanë kërkuar intervenimin e Putinit në këtë situatë.

Peskov u ka thënë gazetarëve më 9 prill se Putin nuk planifikon të vizitojë Orenburgun aktualisht, por që presidenti rus është duke e vëzhguar situatën./ REL

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet parlamentare 2025, sipas jush si duhet të votojë diaspora?×

Lajmi i fundit

Kuvendi seancë plenare në nder të presidentes së Sllovenisë, Musar: Diplomacia, rol kyç për t’i dhënë fund konflikteve

Kuvendi seancë plenare në nder të presidentes së Sllovenisë, Musar: Diplomacia, rol kyç për t’i dhënë fund konflikteve