Kremlini: Regjimet perëndimore dhe sanksionet e paligjshme përgjegjëse për çdo mungesë globale të grurit

Kremlini: Regjimet perëndimore dhe sanksionet e paligjshme përgjegjëse për çdo mungesë globale të grurit

1655716490_Capture.JPG

Ministria e Jashtme ruse ka lëshuar një opinion nga sekretarja e shtypit Maria Zakharova në lidhje me situatën globale të grurit. Ajo citon statistika që pretendojnë se nivelet e prodhimit dhe tregtisë së drithit janë më të larta se vitet e mëparshme, duke thënë se do të ketë më shumë drithëra në botë.

“Përfaqësuesit e Perëndimit po përdorin çdo platformë, përfshirë OKB-në, për të akuzuar Rusinë për reduktimin e sasisë së grurit të disponueshëm në treg nëpërmjet veprimeve të saj, gjoja duke hedhur një çelës në operacionet e drithit që, sipas Perëndimit, ka sjellë çmime të larta për grurin. Në realitet, megjithatë, ka më shumë drithë në treg se në vitet e mëparshme, dhe tregtia është gjithashtu në rritje”, tha ajo.

Ajo pohon se shkaqet e rritjes së çmimeve dhe mungesave janë:

  • Gabimet sistematike të bëra nga perëndimi kur bën parashikime për politikën e tij bujqësore.
  • Inflacioni global i shkaktuar nga mekanizmat dritëshkurtër financiarë dhe monetarë që përdori perëndimi gjatë pandemisë.
  • Tranzicioni i konceptuar keq i Europës dhe Amerikës së Veriut drejt energjisë së gjelbër bazuar në futjen e detyruar të teknologjive të karburantit bio.
  • Sanksionet e paligjshme që kanë ndërprerë zinxhirët e krijuar të parave të mallrave.

“Përsa i përket faktit nëse uria është një skenar realist, ekspertët parashikojnë gjithnjë e më shumë një rezultat pesimist. Ata besojnë se shumë kombe do të preken dhe akoma më shumë do të varfërohen. Regjimet perëndimore që nxisin dhe shkaktojnë shkatërrim duhet të fajësohen për këtë”, shtoi ajo.

Dje, diplomati i lartë i Bashkimit Europian, Josep Borrell , e përshkroi bllokadën ruse të eksporteve të grurit nga Ukraina si "një krim të vërtetë lufte".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Ukraina lindore në flakë! Lituania bllokoi mallrat drejt Kaliningradit, Rusia kërcënon: Do ketë pasoja! SHBA i kundërpërgjigjet: Kanë mbështetjen tonë


E.K/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Në Shqipëri do të prodhohen municione për Ukrainën, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!

Adem Jasharin, ja si e stërvita në Tiranë! Sali Berisha më pushoi nga puna!