Kremtohet festa e Shëngjergjit në Bulqizë e Kukës, simbol i ndarjes nga periudha e gjatë e dimrit dhe ardhjes së verës

Dita e Shëngjergjit ka mbledhur në festë banorët e Shishtavecit dhe shumë vizitorë. Kjo festë është kremtuar dhe në Novosej e Borje.

Gara me kuaj, këngë e valle si dhe mbledhja e mështeknës janë disa prej ritualeve të kësaj feste pagane.

Në Ditën e Shëngjergjit,vajzat e zonës se Gores, kryejnë parashikime për dashurinë dhe martesën, ku fati lexohet sipas shenjave të luleve.

Dita e Shëngjergjit u kremtua më 6 Maj dhe në Fushë-Bulqizë.

Prerja e qengjave ose kecave është traditë për Shengjergj që simbolizon daljen nga dimri dhe ndarjen e qengjave nga tufat. 

Ndërsa në vallet tradicionale spikati veshja krahinore e Bulqizës "Qasha".

E.K/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Plagoset punëtori në një minierë në Bulqizë, nën hetim brigadieri dhe inxhinieri

Plagoset punëtori në një minierë në Bulqizë, nën hetim brigadieri dhe inxhinieri