Kreshnik Spahiu: Pse duhet fshirë '14 vjeç dhëndër' e kupton vetëm 'Gjino' i demokratëve!

Vendim anti-kombëtar: Partia Demokratike kërkoi sot, ndalimin e filmave para viteve 90.

– Pasi shkatërruan godinën 70-vjeçare,

– Pasi nuk prodhuan asnjë film 30 vite,

– Pasi zaptuan 100.000 metra2 hapësirë publike, tani duan të fshijnë historinë dhe memorien artistike kombëtare!

Kinostudio “Shqipëria e Re” u themelua më 10 korrik të vitit 1952. Realizimi i parë i saj është filmi “Skënderbeu”.

Ky është i pari realizim “kolosal” i prodhuar nga kjo studio kinematografike.

Në vitin 1957 prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, Hysen Hakani.

Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve ’70, periudhë që korrespondon me uljen e numrit të filmave të importuar.

Në vitet ’80 Kinostudio “Shqipëria e Re” prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet.

“Shqipëria e Re” la në trashëgim rreth 200 filma, një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma të realizuar me mungesa jo të vogla teknike.

Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios “Shqipëria e Re” ka qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.

Pse duhet fshirë filmi, “Çifti lumtur” apo “14 vjeç dhëndër”?

Këtë vetëm “Gjino” i demokratëve e kupton…

SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 02/12/2021 05:22

  Z.Spahiu, TCM ka transmetuar /Tomken dhe shoket e tij/ dhe ne nje festival tjeter eshte dhene dhe nje film tjeter.Shume qesharake dhe e rrezikshme qe talebanet tane duan te ndalojne krijime arti qe transmetohen ne TV e vendit me demokratik ne bote!

  Përgjigju
 • Nevila: 01/12/2021 23:28

  Zoti Spahiu ka qene njeri besnik i zotit Bamir Topi, politikan i larte i PD dhe President. Dhe i cili e caktoi edhe ne krye te ish KLD. Dhe ku z. Spahiu koordinomte operacionet e emerimit dhe levizjeve ne gjyqsor kundrejt pagesave te majme. Eshte tipar i mungeses se karakterit apo te memories? Ose i paturpesise ekstreme sa kohe qe me dijeni te plote peshtyn lart kur e di qe do te te bjere mbi fytyre!

  Përgjigju
 • xXx: 01/12/2021 20:20

  Me ne fund fole nje here si duhet o Kreshnik...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Kosova në shërbim të SHBA-së për Ukrainën