Kreu i Agjencisë Bërthamore të OKB-së: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, në Zaporzhia është plotësisht jashtë kontrollit

Kreu i Agjencisë Bërthamore të OKB-së: Termocentrali më i madh bërthamor në Evropë, në Zaporzhia është plotësisht jashtë kontrollit

Drejtori i Përgjithshëm i Agjencisë Atomike Rafael Grossi ka bërë një paralajmërim lidhur me situatën e rrezikshme në centralin Zaporizhia në Ukrainën juglindore. Ai tha se situata atje po bëhet serioze duke i kërkuar Rusisë dhe Ukrainës që të lejojnë ekspertët të vizitojnë kompleksin për të parandaluar një aksident të mundshëm bërthamor.

"Çdo parim i sigurisë bërthamore është shkelur. Ajo që është në rrezik është jashtëzakonisht serioze dhe jashtëzakonisht e rëndë dhe e rrezikshme.", u shpreh drejtori i centralit.

Ai rikujtoi bombardimet pranë uzinës gjatë fillimit të luftës dhe akuzat e vazhdueshme nga Rusia dhe Ukraina për sulme në Zaporizhzhia. Fabrika aktualisht kontrollohet nga Rusia, por ka mbajtur stafin e saj ukrainas, duke çuar në momente fërkimi dhe dhunë të supozuar. IAEA ka disa kontakte me stafin, por ai është "i gabuar" dhe "i arnuar", tha Grossi. Ai shtoi gjithashtu se zinxhiri i furnizimit të pajisjeve dhe pjesëve rezervë të uzinës është ndërprerë kështu që "nuk jemi të sigurt që uzina po merr gjithçka që i nevojitet".

"Kur e vendosni këtë së bashku, ju keni një katalog të gjërave që nuk duhet të ndodhin kurrë në asnjë objekt bërthamor," tha ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Anija e parë me grurë nga Odessa arrin në Stamboll! Ish-kancelari gjerman: Shpresa për një armëpushim mes Rusisë dhe Ukrainës


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

Rama ndan medaljet për vajzat e shkollës 9 vjeçare që fituan kampionatin e basketbollit: Sot Kamza i tha Tiranës një mësim

Rama ndan medaljet për vajzat e shkollës 9 vjeçare që fituan kampionatin e basketbollit: Sot Kamza i tha Tiranës një mësim