Krijohet për herë të parë në Itali proteza e lëngshme e retinës së syrit

Foto ilustruese

Proteza e parë e retinës në formë të lëngshme është krijuar për herë të parë në Itali.

Sipas medias italiane, kjo është realizuar nga Instituti Italian i Teknologjisë dhe lajmi është bërë publik nga drejtori i Qendrës për Neuroshkencën dhe Teknologjinë në Xhenova Fabio Benfenati. Ai tha se proteza formohet nga një solucion ujor, në të cilin qëndrojnë nanogrimca fotoaktive.

Grimcat zëvendësojnë fotoreceptorët e retinës së dëmtuar nga sëmundjet dhe plakja, që në disa raste mund të çojnë në verbëri të plotë.

 "Një retinë artificiale e lëngshme ka potencial të madh për të siguruar një fushë të gjerë pamjeje dhe një shikim të qartë”, shpjegoi  Benfenati.

Në krahasim me  teknikën e mëparshme, retina artificiale e lëngshme ka provuar të jetë në gjendje të rivendosë aftësinë e neuroneve të retinës në një mënyrë më efikase, duke zënë vendin e fotoreceptuesve të dëmtuar.

E.D./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të merret ekspertiza e OSBE-ODIHR për hapjen e listave dhe koalicionet?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Avokati Beqiri: Haklaj erdhi në Tiranë për të marrë një video nga Hajdari! Jaho Mulosmani të tregojë pse gjërat agravuan dhe u vra! Si u lidh Fatmiri me Izet Haxhinë