Llalla në hetim në Durrës dhe jo në Tiranë/ Përgjigja e Krimeve të Rënda për Report Tv

Llalla në hetim në Durrës dhe jo në Tiranë/ Përgjigja e Krimeve të Rënda për Report Tv

Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla

TIRANE-Ish-kryeprokurori Adriatik Llalla po hetohet në Durrës dhe jo në Tiranë. Prokuroria e Krimeve të Rënda ka konfirmuar zyrtarisht për Report Tv se ndaj ish-kryeprokurorit Adriatik Llalla nuk ka asnjë procedim penal apo hetim. Lajmi e konfirmon për Report Tv Laureta Binaj, koordinatore për mediat në Prokurorinë e Krimeve të Rënda. 

Kështu lajmi që qarkulloi pak ditë më parë në media se dosja u transferua në Tiranë rezulton i pavërtetë, por po hetohet në Durrës.  Ndërkohë që ish-kryeprokurori Adriatik Llalla po hetohet nga prokuroria e rrethit të Durrësit për katër akuza prej datës 15 mars. Hetime për Llallën është regjistruar për “Refuzimit për deklarim, mosdeklarimit, fshehjes ose deklarimi i rremë i pasurisë, interesave private të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, “Mosdeklarimit të shumave të të hollave ne kufi”, “Pastrimit të produkteve të veprës penale“ dhe “Shpërdorimit të detyrës”.

Në vitin e fundit të mandatit të tij, Llalla pati konflikt të hapur me ambasadorin e SHBA në Tiranë Donald Lu, duke e akuzuar këtë të fundit si person që kishte ndikuar tek ai për arrestimin e Ilir Metës dhe për mbylljen e një procedimi penal në Fier, që bënte fjalë për kompaninë e naftës “Bankers Petrolium”.

Nga ana tjetër Lu e ka quajtur Llallën si person të korruptuar dhe që ka dashur të pengojë reformën në drejtësi. Pas largimit të Llallës nga posti i kryeprokurorit, Departamenti i Shtetit ndaloi publikisht hyrjen e Adriatik Llallës dhe familjes së tij në Shtetet e Bashkuara, me argumentin se “ka informacione për përfshirje të tij në raste domethënëse korrupsioni”.

Nga ana e tij, Llalla reagoi në një media amerikane, duke thënë që “vendimi i Departamentit të Shtetit është marrë për shkak të keqinformimit me dashje që është bërë nga ambasadori Lu”. Ndërkohë që disa javë pas vendimit të Departamentit të Shtetit, Prokuroria e Durrësit nisi hetimin ndaj Adriatik Llallës, për disa vepra që lidhen me pastrimin e parave. Tashmë kjo çështje i ka kaluar për hetime të mëtejshme Prokurorisë së Krimeve të Rënda.

Kërkesa e gazetarit të Report Tv, Arsen Rusta për Krimet e Rënda
Drejtuar: Kordinatorit per Mediat prane Prokurorise se Krimeve
Pershendetje znj.Pustina
Ne respekt te se drejtes per informim, une qe po ju shkruaj jam Arsen Rusta gazetar i Redaksise se Tv, ReportTv. Interesohem si vijon:
Nese eshte e mundur, nje informacion. Eshte paraqitur apo jo ndonje material referues apo kallezues ndaj shtetasit Adriatik Llalla? ish kryeprokur.
Nese po, kur dhe prej kujt?
Ka apo jo prokuroria e Krimeve nje hetim te nisur ndaj z.Llalla?
Nese ka per çfare vepre penale po hetohet z.Llalla?
Ne pritje te nje pergjigje, ju faleminderit.
Me respekt
Arsen Rusta


Përgjigja e Krimeve te Renda per gazetarin e Report Tv, Arsen Rusta

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Faik: 19/04/2018 16:03

  EDI RAMA ose të bëhet DREJTËSI ose të ZHDUKET një orë e më parë ! Brenda këtij 4 Vjeçari po nuk u fut LLALLA BANDITI me 200 PETRITAT HAJDUTË të LSI GRABITJES dhe PD KRIMIT në BURG, të Zhduket dhe mos ja Pafshim Bojën , biles do ishte mirë t'ja hapte krahun Fatmir Xhafës ose LALI ERIT që tani sepse është FRIKACAK ndyrësirë që kërkon VOTËN , por nuk i del për ZOT asaj!! Nuk ka më JUSTIFIKIME për ZGJEDHJET e ardhshme , lëri Batutat dhe LLOGJET e KAVAJÊS sepse ne nuk jemi Budallenjë të na mashtrosh ti me Batuta dhe Karagjozlliqe ! Në qoftëse e ke seriozisht vepro tani , dhe shkarko nga Puna ARBEN HAJDUT AHMETAJ dhe mos LEJO asnjë Ministër apo Zyrtar Shtetëror të VJEDHI asnjë Qindarkë nga Paratë e Shqiptarëve , ndryshe edhe ti vafsh në DJALL dhe FERR bashkë me HAJDUTËT dhe KRIMINELËT e PDsë dhe LESHeLISË ! Ky LLALLA DOBIÇI duhet të ishte në BURG tani ! Çfarë bëni !? USA dhe Departamemti i SHTETIT e ka shpallur në LISTËN e ZEZË , që do të thotë ARMIK , dhe duan KOKËN e tij sepse përbën RREZIKSHMËRI Absolute , kurse DREJTËSIA dhe SHTETI Shqiptar po fle GJUMË !!!!!! SEKUESTRO dhe KONFISKIM të gjithçkaje që LLallë HAJDUTI disponon! Tashti ! Tashti ! Jo nesër !!!! GOD BLESS DONALD LU ! RROFTË DONALD LU ! VDEKJE HAJDUTËVE të POPULLIT .

  Përgjigju
 • blenard: 19/04/2018 13:12

  rama esht votuar nga ne nqs nuk ben drejtesi ne kete vend qe neser te zhduket ne nuk jemi si te perbetuarit qe mban sala mbas per jeten e vete ne jemi popull qe duam lirine drejtesin e mbi te gjitha demokracin nese ky zog kurve nuk shkon ne burg ketu edhe pse kete duan do ndodhi lufta civile por me nje diferenz qe nuk do vritet populli me njeri tjetrin por populli do ju vere naten ne gjum do i djegim si minjet familiarisht beni kujdes do na ktheni si xhihadiste me bomba poshte shtepive tuaj rrofte USA rrofte shqiperia me popullin e tij te paster!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Thirrjet për kursimin e energjisë elektrike, mendoni se zbusin pasojat e krizës energjetike?×

Lajmi i fundit

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)

Ja kush është autori 24-vjeçar i vrasjes në Sarandë (FOTO)