Krishtlindja e parë në Shtëpinë e Bardhë, Biden e ‘vesh’ me drita, ngjyra dhe atmosferë, çdo dhomë përfaqëson një ‘dhuratë’ të jetës

"Dhurata nga zemra" është tema e Krishtlindjeve të para të Presidentit të SHBA Joe Biden në Shtëpinë e Bardhë.

“Gjërat që i ne i konsiderojmë të shenjta janë ato që na bashkojnë dhe falë tyre kapërcejmë distancën, kohën, madje edhe kufizimet e një pandemie. Besimi, familja, miqësia, dashuria për artin dhe natyra, sigurisht edhe mirënjohja, uniteti dhe paqja. Këto janë dhuratat që lidhin së bashku kuptimin e jetës tonë,” shkruan çifti Biden.

Dritat, ngjyrat dhe stolitë i kanë dhënë Shtëpisë së Bardhë një atmosferë tepër festive.

Çdo dhomë në Shtëpinë e Bardhë feston një dhuratë të ndryshme

  • Biblioteka është e zbukuruar me pirgje librash, zogj dhe flutura të krijuara nga gazeta e ricikluar. Ajo përfaqëson dhuratën e të mësuarit
  • Dhoma Vermeil është e zbukuruar me ngjyra dhe penela shumëngjyrëshe dhe përfaqëson dhuratën e arteve pamore.
  • Dhoma Blu, ku qëndron pema zyrtare e Krishtlindjes e Shtëpisë së Bardhë, përfaqëson dhuratën e paqes dhe unitetit. Pëllumbat që mbajnë një banderolë të ngulitur me çdo shtet dhe territor të SHBA-së bien poshtë pemës.
  • Dhoma e Kuqe, është  dekoruar për të përfaqësuar dhuratën e arteve skenike.
  • Dhoma e ngrënies përfaqëson dhuratën e familjes.
  • Grand Foyer dhe Salla e Kryqit përfaqësojnë dhuratën e besimit dhe komunitetit.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vizitën e presidentit turk Erdogan në Shqipëri?×

Lajmi i fundit

John

U zhduk një javë më parë në Belgjikë, trupi i pajetë i 4-vjeçarit gjendet në Holandë! Arrestohet një 34-vjeçar, dyshimet e para