Kriteri i moshës deri në 30 vjeç për garën në polici, Komisioneri: Diskriminues, ministria duhet ta rishikojë

Limiti i moshës deri në 30 vjeç për të aplikuar për Akademinë e Sigurisë cilësohet diskriminues nga Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi. Aplikimet për vitin e ri akademik për “patrullë e përgjithshme” janë në ditët e fundit, dhe njëri prej kritereve është që kandidatët nuk duhet të jenë më shumë se 30 vjeç. Ky detaj ka shqetësuar Sindikatën e Policisë së Shtetit, e cila iu drejtua komisionerit. Report Tv ka siguruar dokumentin përmes së cilit Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi e rrëzon këtë kriter, ndërsa i kërkon Ministrisë së Brendshme që ta rishikoj atë.

“Pasja e një niveli të caktuar aftësish fizike për kryerjen e detyrave të punonjësit të policisë së shtetit mund të konsiderohet një kërkese e vërtetë dhe profesionale e domosdoshme, me qëllim ushtrimin e këtij profesioni. Por, sipas të njëjtës dispozitë, duhet që, kjo kërkesë, të jetë e përligjur dhe të mos kapërcejë atë çfarë është e domosdoshme për realizimin e saj. Nga informacioni i administruar nuk rezultoi asnjë e dhënë që të tregonte se përse personat mbi 30 vjeç nuk posedojnë këto aftësi të nevojshme fizike, që mund të nevojiten për ushtrimin e detyrave të këtij niveli dhe se si diferenca në trajtim e vendosur, nëpërmjet përcaktimit të një moshe maksimale për rekrutimin e punonjësve të policisë të nivelit bazë, është e përshtatshme dhe e domosdoshme për arritjen e qëllimit”, thuhet në dokument.

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi ka pasur disa korrespondenca me Ministrinë e Brendshme në lidhje me këtë shqetësim, ndërsa argumentet që ka dërguar kjo e fundit nuk e kanë bindur. Përcaktimi i moshës së aplikantëve nuk është i cilësuar në ligjin e Policisë së Shtetit, por është përcaktuar me vendim të Ministrit të Brendshëm, e firmosur në datën 25 mars 2020. Referuar këtij vendimi që përcakton moshën nga 18 deri në 30 vjeç, po ashtu me firmën e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit është rikonfirmuar i njëjti vendim më 10 korrik 2020 për moshën. Ky është viti i dytë që aplikantët për shkollën bazë të policisë janë me kriter të përcaktuar moshe, ndërsa më herët një kriter i tillë nuk ka ekzistuar.

Të kontaktuar nga Report Tv, burime nga Ministria e Brendshme dhe Policia e Shtetit deklarojnë se vendimi i marrë nga Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi për rrëzimin e këtij kriteri nuk mund të rishikohet të paktën për këtë vit, pasi aplikimet janë në ditët e fundit. Megjithatë, janë të hapur që në vazhdim të diskutohet dhe pse jo të ketë një dakordësi për rritjen e moshës, ose heqjen përfundimtare të këtij kriteri. Ministria e Brendshme mund t’i drejtohet Gjykatës Administrative të Shkallës së Parë, nëse e sheh të nevojshme se kriteri i moshës jo më shumë se 30 vjeç për të qenë pjesë e garës për shkollën bazë të policisë, është i nevojshëm.

M.Q./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sara: 12/10/2021 16:04

  Policeve duhet ti behet me detyrim palestra.Hyjne ne polici cuna me trup te rregullt dhe pas 2 vitesh e kan barkun te gjunjet sic ishte policia e Berishes.Gjithsesi dhe pse cuna te ri kur jan ne detyre policet ne Shkoder rrin ne grup dhe han fara e dredhin cigare.Pamje aspak e kendshme per fytyren e shtetit

  Përgjigju
  • Dasara: 13/10/2021 12:14

   Kur te bejne palestra ne komisariate ose kur tja krijoje kushtet shteti

 • Sondazhi i ditës:

  Hapësirat publike në bregdetin shqiptar, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com

'Kush e fiton Europianin?' Ja si u votua tek sondazhi i Shqiptarja.com